wishlist

Raktár lista

wishlist del
A lista sorrendje módosítható Drag & Drop -al!
HU | EN

HÍREK

AZ ESG ÉS AZ ÉPÜLETEK KAPCSOLATÁRÓL SZÓLÓ ELŐADÁSSAL KEZDTE MEG SZAKMAI MUNKÁJÁT AZ AMCHAM SZAKBIZOTTSÁGA

AZ ESG ÉS AZ ÉPÜLETEK KAPCSOLATÁRÓL SZÓLÓ ELŐADÁSSAL KEZDTE MEG SZAKMAI MUNKÁJÁT AZ AMCHAM SZAKBIZOTTSÁGA Irodabútor,ESG,AmCham

Az ESG és az épületek kapcsolatáról szóló előadással kezdte meg szakmai munkáját az AmCham szakbizottsága

  1. március 28.

Megtartotta idei első ülését az AmCham Workspace and Facilities Management Committee. A bizottság idei szakmai tevékenysége során az ESG témát járja körül, hiszen ezen szempontok figyelembevétele nélkül ma már elképzelhetetlen az ingatlanberuházás vagy üzemeltetés.

Az első ülésen az ESG „E” fejezete volt a téma, szakértőként Szarvas Gábor, a HuGBC EU Taxonómia munkacsoport vezetőjének előadását hallgatták meg a tagok.

Az ülésen bemutatkozott Kákosy Zsolt MBA MRICS, a bizottság tavaly év végén megválasztott elnöke, az ICON Real Estate Management senior igazgatója, property management területért felelős vezetője. Az AmCham képviselőit és a bizottság tagjait az ICON látta vendégül az Akadémia Park konferenciatermében, a résztvevőket Nagy Gábor az ICON REM ügyvezető igazgatója üdvözölte. Kákosy Zsolt bevezetőjében megköszönte a bizottság korábbi elnökének, Kirschner Tündének négyéves munkáját, valamint méltatta Horváth Emese, az elnöki posztra pályázó másik aspiráns együttműködését a committee szakmai munkatervének kialakításában.

A bizottsági ülés szakmai programjának fókuszában az ESG „E” (environment) lába volt. Az ESG és az épületek kapcsolatát helyezte középpontba előadásában Szarvas Gábor, a HuGBC, a Magyar Környezettudatos Építés Egyesület EU Taxonómia munkacsoportjának vezetője, a Greenbors Consulting Kft. ügyvezetője. A környezeti fenntarthatóság és a zöld épületminősítések kapcsán szó esett többek között a legfontosabb aktualitásokról, folyamatokról (energiakrízis, EU-s szabályozás, globális környezeti problémák), a zöld épületminősítések jelenéről és jövőjéről, a dekarbonizációról – azaz arról, hogyan lesznek karbonsemlegesek épületeink –, valamint a klímaadaptációról és a biodiverzitásról is.

„Az ESG olyan globális problémákkal foglalkozik, amelyekre minden ágazatnak, így az építési és ingatlan szektornak is megoldást kell találni, amelyekkel szembe kell nézni. Ezek közé tartozik például a koronavírushoz hasonló járványok, egészségügyi krízisek, az energiaválság, a klímaváltozás és az ezzel összefüggésben egyre gyakoribbá váló extrém időjárási helyzetek” – sorolta Szarvas Gábor„A klímaváltozás 34-37%-áért az épített környezet a felelős, és az sem elhanyagolható tény, hogy a Földön már több az ember által készített mesterséges anyag – tömeg alapján számolva –, mint a természetes élővilág alkotta biológiai anyag. A klímaváltozás kapcsán az utolsó figyelmeztetésnél tartunk, ez áll az ENSZ tudományos tanácsadó testületének, az IPCC-nek legfrissebben, néhány napja megjelent jelentésében is, de ha most változtatunk, teszünk e téren globálisan, még korrigálhatók a folyamatok. A klímaváltozás ugyanis nem elkerülhető, már történik és mindannyiunk életére hatással lesz a jövőben, viszont az nagyon nem mindegy, mekkora lesz ez a hatás” – hangsúlyozta a szakértő.

Az ESG környezeti mutatóinak szempontjából fontos, új megközelítés az épületek, ingatlanok teljes életciklusának vizsgálata. Azaz figyelembe kell venni már az építőanyagok gyártásakor jelentkező környezeti hatásokat, a szállítás és a kivitelezés, majd az üzemeltetés és az elbontás során keletkező környezetterhelést is. Az épületek, ingatlanok üzemeltetése esetében a kulcs az energiahatékonyság: először gondos tervezéssel meg kell teremteni, hogy hatékonyan üzemeltetethető legyen egy épület, majd biztosítani kell, hogy a működés során felhasznált, immár optimalizált mennyiségű energia klímasemleges forrásból származzon.



Szarvas Gábor kiemelte, hogy az EU szabályozócsomagjának a Green Deal-nek a célja a pénzügyi erőforrások fenntartható beruházásokba való irányítása. Ennek első pillére a jelentéstételi kötelezettség, amelyben a pénzügyi területen működő vállalatok már érintettek, de 2024-től tevékenységi körtől függetlenül a nagyvállalatokra is érvényes lesz. Egy évvel később pedig már mintegy 50 ezer, az Unió területén működő, meghatározott méretet és bevételt elérő kis- és középvállalat számára is kötelező lesz évente fenntarthatósági jelentést készíteni a készülő EU direktíva szerint.

A második pillér annak definiálása, mi számít zöldnek, fenntarthatónak, ugyanis ez lesz az alapja a későbbiekben a különböző minősítési rendszereknek és a felügyeleti szervek állásfoglalásainak.  Az EU Taxonómia elnevezésű keretrendszer célja, hogy valamennyi szabályozó, hatósági és piaci szereplő számára egyértelmű legyen az ESG keretrendszer tartalma, illetve, hogy mi az, ami fenntartható működésnek, tevékenységnek tekinthető.
A téma aktualitását és az ingatlanszakma érintettségét jól mutatja, hogy az előadást követően élénk szakmai diskurzus alakult ki a jelenlévők között például olyan kérdések mentén, hogy jelent-e piaci hátrányt az EU országaiban működő beruházásoknak az a tény, hogy más régiókhoz képest Európa élen jár a szabályozás kialakításában?


AmCham Hungary


Forrás: irodakereső.info

CIKK AJÁNLÓ


ARKKI – KREATÍV OKTATÁS – JÁTÉKOS TANULÁS

Arkki – kreatív oktatás – játékos tanulás építészet,gyerekek,arkki,alkotás,tanulás,gyerekprogram,fejlesztés,oktatás,készségfejlesztő,kreatív,iskola
Az Arkki készségfejlesztő és kreatív iskoláját 1993-ban...
2023-12-04

ESG TÖRVÉNY

ESG törvény europadesign,  esg, csr, iroda, irodaberendezes, egeszseg, fenntarthatosag, jomunkahely, well, welloffice, wellbeing, wellbeingoffice
2023. évi CVIII. törvény a fenntartható finanszírozás és az...
2024-01-17

MÉD 2023 - IDÉN ÚJRA ÁTADJUK KÜLÖNDÍJUNKAT!

MÉD 2023 - idén újra átadjuk különdíjunkat!
A Média Építészeti Díja célja, hogy a nemzetközi és hazai szakmai...
2023-11-07

EHHEZ AJÁNLJUK



Atreo kör asztal Alea
termék információ
termék raktárlista

Atreo kör asztal

termék raktárlista
# Alea Nincs

Anna Corporate SI1370 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Anna Corporate SI1370

termék raktárlista

Gorka Wire Lounge Akaba
termék információ
termék raktárlista

Gorka Wire Lounge

termék raktárlista
# Akaba Nincs

Noom 50 Actiu
termék információ
termék raktárlista

Noom 50

termék raktárlista
# Actiu Nincs

Lottus spin chair Enea
termék információ
termék raktárlista

Lottus spin chair

termék raktárlista
# Enea Nincs

Anna SO1371 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Anna SO1371

termék raktárlista

Remo Alea
termék információ
termék raktárlista

Remo

termék raktárlista
# Alea Nincs

Aire Outdoor BU1281 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Aire Outdoor BU1281

termék raktárlista

REFERENCIÁK

INDOTEK

Indotek

ERŐS ÜGYVÉDI...

Erős Ügyvédi Iroda - Squire, Sanders - Dempsey L.L.P.

JTI HUNGARY

JTI Hungary

CANADA SQUARE

Canada Square

MATHIAS CORVINUS...

Mathias Corvinus Collegium

LOYALBANK

Loyalbank

OTP FÁY ANDRÁS...

OTP Fáy András alapítvány

FHB BANK

FHB Bank

KULCS-SOFT

Kulcs-Soft

TRILAK

Trilak

A WELL 11 FEJEZETE

The WELL Air concept aims to ensure high levels of indoor air quality across a building’s lifetime through diverse strategies that include source elimination or reduction, active and passive building design and operation strategies and human behavior interventions.

A WELL Air koncepciójának célja a magas minőségű beltéri levegő biztosítása az épület teljes élettartama alatt különböző stratégiák felhasználásával melyek magukban foglalják a káros anyagok levegőbe jutásának megszüntetését vagy csökkentését, az aktív és passzív épülettervezést és üzemeltetést, valamint az emberi tevékenységek által történő beavatkozások optimalizálását.

The WELL Water concept covers aspects of the quality, distribution and control of liquid water in a building. It includes features that address the availability and contaminant thresholds of drinking water, as well as features targeting the management of water to avoid damage to building materials and environmental conditions.

A WELL Water koncepciója az épületen belüli vízellátás minőségét, elosztását és ellenőrzését fedi le. Foglalkozik az ivóvíz rendelkezésre állásával illetve szennyezettségével csakúgy, mint a vízgazdálkodással kapcsolatos kérdésekkel, így kihatással van az építőanyagok minőségére illetve a környezeti körülményekre is.

The WELL Nourishment concept requires the availability of fruits and vegetables and nutritional transparency and encourages the creation of food environments where the healthiest choice is the easiest choice.

A WELL Nourishment koncepciója az épületet használók számára a friss zöldségek és gyümölcsök elérhetőségét és az épületen belül kínált táplálékoknak az átláthatóságát tűzi ki célul. Olyan környezet kialakítását támogatja, ahol az egészséges választás a legegyszerűbb választás.

The WELL Light concept promotes exposure to light and aims to create lighting environments that are optimal for visual, mental and biological health.

A WELL Light koncepció a természetes fény jelenlétét támogatja, a látási, mentális és biológiai egészség számára optimális világítási feltételek meglétére törekszik.

The WELL Movement concept promotes movement, physical activity and active living and discourages sedentary behaviors through environmental design strategies, programs and policies.

A WELL Movement koncepciója elősegíti a mozgást, a fizikai aktivitást, az aktív életet és elriaszt az ülő életmódtól a környezet megfelelő tervezésével, a különböző programokkal és irányelvek bevezetésével.

A WELL Thermal Comfort koncepció célja a produktivitás elősegítése és az ideális hőkomfort kialakítása az épület minden használója számára továbbfejlesztett hűtő-, fűtő rendszerek betervezésével, működtetésével és a rendszer személyre szabhatóságával.

A termikus kényelmet úgy definiálhatjuk, mint „az az állapot, amely kifejezi a termikus környezettel való elégedettséget és azt szubjektív értékelés alapján minősíti”. Szervezetünkben az állandó hőmérsékleti kényelmet a homeosztázis egyik területe a hőszabályozás biztosítja, mellyel egy élőlény bizonyos határok között fenntartja a testhőmérsékletét a környezeti hőmérséklet változása ellenére. Kiegyensúlyozza a hőnyereséget és a hőveszteséget annak érdekében, hogy a test belső hőmérséklete az optimális tartományban, 36-38 ° C (97-100 ° F) maradjon, ezt a hipotalamusz szabályozza.

The WELL Sound concept aims to bolster occupant health and well-being through the identification and mitigation of acoustical comfort parameters that shape occupant experiences in the built environment.

A WELL Sound koncepciójának célja az épületet használók egészségének és jólétének erősítése az akusztikai paraméterek javításával, hogy az épített környezetben tartózkodók is megtapasztalják az akusztikai kényelem előnyeit.

The WELL Materials concept aims to reduce human exposure to hazardous building material ingredients through the restriction or elimination of compounds or products known to be toxic and the promotion of safer replacements. Compounds known to be hazardous to the health of occupational workers and/or known to bioaccumulate or aggregate in the environment are also restricted and in some instances not permitted.

A WELL Materials koncepciója az emberek egészségét védi, az építőanyagokban fellelhető károsanyagok csökkentésével vagy teljes kiküszöbölésével és a megfelelő helyettesítő anyagok népszerűsítésével. Az egészségre veszélyes vegyületek felhasználását szintén szabályozza a WELL.

The WELL Mind concept promotes mental health through policy, program and design strategies that seek to address the diverse factors that influence cognitive and emotional well-being.

A WELL Mind koncepciója a mentális egészség elérését olyan rendelkezésekkel, programokkal és design stratégiákkal támogatja, melyeknek célja a kognitív és érzelmi jóllét kialakulásához való hozzájárulás.

The WELL Community concept aims to support access to essential healthcare, workplace health promotion and accommodations for new parents while establishing an inclusive, integrated community through social equity, civic engagement and accessible design.

A WELL Community koncepció célja, hogy támogassa az alapvető egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, a munkahelyi egészségfejlesztést és a szülők munkába való visszatérését, miközben befogadó, integrált közösséget hoz létre a társadalmi igazságosság, a polgári részvétel és a hozzáférhető formatervezés révén.

Innovation features pave the way for projects to develop unique strategies for creating healthy environments.

A WELL Innováció fejezete a projektek útját segíti, hogy egyedi és innovatív stratégiák kidolgozásával megteremtsék az egészséges környezetet.


olvass tovább...