BLOG
A NEUROÉPÍTÉSZETRŐL 10 PONTBAN

A tér érzelmeket generál, befolyásolja az emberek hangulatát és egészségét. Mindezt kézzelfogható és tudományos módszerekkel is mérhető. Ez a neuroépítészet, egy tudományág, amely nemrég tartotta első kongresszusát Spanyolországban. Az Universitat Politècnica de València (UPV) székhelyén hazai és nemzetközi szakértők és akadémikusok osztották meg tanulmányaikat, projektjeit és tudományos felfedezéseit.
A kongresszus tanulságait 10 pontban összefoglalva osztotta meg velünk Sonia Moltó Rubio előadásában márciusi ED Design Lab eseményünk keretei között.
1. A terek hatással vannak az érzelmekre – a tudomány is alátámasztja
A neuroépítészet az épített terek emberekre és érzelmeikre gyakorolt hatását vizsgálja. Ez a tudományos megközelítés alátámasztja azon építészek munkásságát, akik ösztönös érzékükre és a természettel való kapcsolatukra támaszkodva álmodják meg tereinket.
2. One Health – a természet az egészség alapja
A környezet, az állatok, a növények és az emberek egyetlen közös rendszert alkotnak: ezt nevezzük One Health filozófiának. Elisabet Silvestre biológus szerint ennek az elméletnek a lényege, hogy a természet védelme minden szinten hozzájárul az egészség fenntartásához. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy az építészet ezt figyelembe vegye és harmóniában maradjon a környezettel.
3. A következő jóléti kihívás – az egyenlőség
A WELL minősítés az épületek belső tereinek jóléti szempontjait méri. Az eddigi szabványosított paraméterek – világítás, hőmérséklet, vízminőség, akusztikai és hőkomfort, közösség, mozgás, étkezés, anyagok – mellett a Nemzetközi WELL Épületintézet (IWBI) most az egyenlőség és befogadás kérdésére helyezi a hangsúlyt az Equity Rating minősítéssel.
A sokszínűség, az egyenlőség és a befogadás stratégiai szempontból elengedhetetlenek. Kutatások szerint a diverzitás iránti elkötelezettség serkenti az innovációt (Boston Consulting Group), a termelékenységet (Academy of Management Journal) és a nyereségességet (McKinsey). Emellett segít abban, hogy a munkatársak „megbecsültnek, láthatónak és meghallgatottnak” érezzék magukat.
4. A tereket az érzékszerveinken keresztül tapasztaljuk meg
A Valenciai Műszaki Egyetem Neuroépítészeti Laboratóriuma vizsgálja, hogyan hatnak az épített környezetek az emberek stressz-szintjére. Kutatásaik szerint a természetes fény, a zöld területek látványa, a zeneterápia, a zajmentes környezet és bizonyos illatok – például levendula és rozmaring – elősegítik a koncentrációt, a memóriát és a kognitív funkciókat.
Ezenkívül a színek, textúrák és anyagok is befolyásolják a hangulatot, a jóllétet és a kreativitást növelhetik a terekben.
5. A zöld és kék terek javítják a hangulatot és az egészséget
Az egészséget teljes fizikai, mentális és társadalmi jólétként kell értelmezni, nem csupán a betegségek hiányaként. Korábbi kutatások igazolták, hogy az emberek közérzetére pozitív hatással van a zöld (növényzet) és kék (víz) terek látványa és megtapasztalása.
A parkok és erdők csökkentik a stresszt, növelik a várható élettartamot, javítják a mentális egészséget, a kognitív fejlődést és az alvás minőségét. A vizes élőhelyek – bár kevésbé kutatottak – elősegítik a fizikai aktivitást, a mentális jólétet és csökkentik a stresszt.
6. Az épületek és városok újrahumanizálása
Kutatások szerint sürgető szükség van az épületek és városok újrahumanizálására. Az érzékelési zavarokkal élők számára például kisebb, otthonosabb tereknek biztosíthatják az érzelmi jólétet.
Az Actiu egyetértett azzal, hogy minden térnek – legyen az egészségügyi, oktatási vagy vállalati –emberközpontúságot kell sugallnia. Ezt a megfelelő anyagokkal, textúrákkal, bútorokkal és világítással lehet elérni.
7. A fény hatással van az ápolók és a páciensek jólétére
A Sevillai Egyetem kutatásokat végez a világítás egészségügyi hatásairól. Dynalight projektjükben a sevillai Virgen del Rocío Kórház gyermekintenzív osztályán biodinamikus világítási rendszert alakítottak ki, amely utánozza a természetes fényt, segítve a kortizol és melatonin szabályozását. A Chronolight rendszer pedig ultraibolya világítást alkalmaz kórházi kórokozók elpusztítására.
8. A tér befolyásolja a tanulást (és az eredményeket)
A Valenciai Műszaki Egyetem kutatása szerint a tantermek kialakítása befolyásolja a tanulók figyelmét és teljesítményét. A kisebb terek segítik a koncentrációt, a hűvösebb színek javítják a teljesítményt, és a fény mennyisége hatással van a figyelemre és a memóriára. A növények jelenléte a belső terekben pedig javítja az összpontosítást, a megértést és az iskolai eredményeket.
9. A színek serkentik az elmét
A fehér terek kevésbé támogatják a kognitív funkciókat, mint a színes környezetek. A kék és a piros színek neurofiziológiai szempontból aktiváló hatásúak, és a memória, valamint a figyelem javul, ahogy a színhőmérséklet emelkedik.
10. A felhasználó változik, és a térnek vele kell változnia
Az emberek és igényeik idővel változnak, így a tervezési irányelvek nem lehetnek állandóak, univerzálisak. Az építészeknek és formatervezőknek folyamatosan alkalmazkodniuk kell ahhoz, hogy az épített környezet valóban támogassa az éppen szükséges igényeket, a fizikai és érzelmi jólétet.
Forrás: https://www.actiu.com/en/articles/inspiration/10-lessons-neuroarchitecture/