PUBLIKÁCIÓK
AZ ÉV IRODÁJA 2020 GYŐZTES – FENNTARTHATÓ ÉS CSALÁDBARÁT KATEGÓRIÁBAN: BP BSC
A Legelsősegély Alapítvány Őrangyal magazinjában a következő cikkünk jelent meg júniusban:
Az Év Irodája 2020 győztes – fenntartható és családbarát kategóriában: bp Business Service Centre Kft
Az Europa Design idén egy szellemiségében és megvalósításában is előremutató projektben, a bp BSC irodaberendezésében közreműködött, amely méltón nyerte el a fenntartható és családbarát iroda kategóriájában az Év Irodája címet. A bp BSC-nek a munkatársakat és a környezetvédelmet középpontba állító irodáját a WELL minősítés követelményrendszerének megfelelően tervezte meg a DVM csoport. lett megtervezve – DVM group által.
Idén az Iroda.hu a Kopaszi Gáton, egy kültéri zenés Piknik keretében rendezte meg az ÉV IRODÁJA 2020 díjátadó gálát.
Egy új kategóriát mutattak be a kialakult válsághelyzetre, valamint az igencsak próbára tett work-life balance felértékelődésére való tekintettel.
Ez pedig az Év fenntartható irodája 2020 díj, mely a családbarát szellemiségű munkahelyi kialakításokat és megoldásokat is díjazza.
Ahogy a zsűri részéről Ujvári Enikő, BALANSZ program vezető, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom alelnöke, a kategória alapítója megfogalmazta:
„Az Év Fenntartható Irodája - különdíj egy különleges, összevont díj, amely nem csak a hagyományos "zöld" szempontokat, hanem a humán szempontból fenntartható, család- és emberbarát, felelős megoldásokat is jelenti, amely megfelel a WELL minősítés szempontrendszerének is.
Az elismerést elsőként a bp BSC, egy olyan vállalat kapta, amely sok szempontból nem csak példaértékű, hanem úttörő, a jövőbe mutató megoldásokkal rendelkezik Magyarországon, de új irodájuk nemzetközi szinten is benchmarkként szolgál a vállalat többi tagjának világszerte. Irodájuk igazi modell értékű beruházás, a legfeljettebb technológiával felszerelve, és megfeleltetve a nagyon szigorú nemzetközi WELL-minősítés kritériumainak is. A kiemelkedő technológiai megoldások szolgálják a kollégák egészségmegőrzését és biztonságát, valamint a környezet megóvását.
A fenntartható és felelős szempontokat mind környezeti, mind humán értelemben figyelembe veszik. Kultúrájuk messzemenőkig figyelembe veszi a kollégák különböző élethelyzetét, ezekre aktívan reagál. Különleges, nem egyszer formabontó megoldásokat alkalmaznak irodájukban a kollégák testi-lelki egészsége érdekében. Hazánkban ritka gyakorlat, külön kialakított szoptató szobával rendelkeznek a dolgozni, vagy látogatni érkezett kismamák számára.”
A bp az Év Irodája pályázati anyagában kiemelte, hogy az ember és a környezetvédelem állt fókuszban az irodai tér kialakításában. Alapvető szempontként fogalmazták meg a WELL-minősítés szellemiségében, hogy a munkavállaló jólléte és kényelme hatékony munkavégzést eredményez.
„Célunk egy olyan könnyen használható, alakítható és inspiráló irodatér kialakítása volt, amely kihozza kollégáinkból a maximumot, teret enged az együttműködésnek és amely a legújabb technológiai eszközöket használja. A tervezéskor nemcsak a fizikai, digitális és érzelmi dimenzióira koncentráltunk, de a jövőre is készülve mindezt a rugalmasság, fenntarthatóság, tehetséggondozás és jól-léti stratégián keresztül vizsgáltuk. A követett irányt modernizációs törekvéseink és az irodák megváltozott szerepe egyaránt befolyásolta.
Olyan változatos, befogadó és digitális munkahelyet hoztunk létre, ahol mindenki otthon érezheti magát és lehetőséget kap a munkakörének, feladatainak és személyiségének leginkább megfelelő tér és technológia kiválasztásához.
Fenntarthatósági törekvéseink megragadhatóak a felhasznált alapanyagokban és környezettudatos épületüzemeltetésben: 1000 négyzetméternyi zöldterület, természetes anyagok használata, napelemek által támogatott energiaellátás, esővíz felhasználásra öntözésre, adaptív fényerő- és hőmérsékletszabályozás, papírpoharak és flipchartok kivezetése, nyomtatók számának megfelezése, elektromos autó töltési pontok a mélygarázsban.”
Ujvári Enikő összegzésében a családbarát iroda fogalma egyszerre fizikai és kulturális kérdés és erősen kötődik a fenntartható szemlélethez, valamint a WELL-minősítés HR vonatkozású elemeinek egy részéhez. Néhány kulcsszó: testi-lelki egészség, stresszmentesítés, esélyegyenlőség, munka-magánélet, rugalmasság, közösség, érzékenyítés.
Családbarát irodai környezetben jellemzőek az olyan közösségi és relaxációs terek, amelyek segítik, hogy a munkavállaló testi-lelki egészségben térhessen haza a szeretteihez és vannak olyan vállalati programok, melyek a testi-lelki egészség támogatását szolgálják.
A közösségi terek alkalmasak és otthont adnak olyan eseményeknek, ahol a kollégák családtagjai is jobban megismerhetik a családtagjuk munkakörnyezetét. (vállalatbarát család)
A családbarát irodának kiterjesztett része a megfelelően támogatott, kialakított home office vagy távmunka környezet és az a kultúra, amely egészséges kereteket biztosít a rugalmas munkavégzéshez is.
A vállalatnál sok kisgyermekes szülő dolgozik, így van olyan tér és játékok, eszközök, amelyek lehetővé teszik egy kismama, vagy kisgyermekes számára, hogy alkalomszerűen gyermekével a munkahelyen megjelenjen, munkát végezzen (Pl. gyermekbarát irodarész, szoptató helyiség.)
Az ebben a szellemben kialakított és működtetett munkahelyi környezet segíti a kollégák munka-magánélet harmóniáját, testi-lelki egészségük megőrzését, ezzel kiszámíthatóbb és humán értelemben fenntarthatóbb működést biztosít a vállalatnak.
A bp esetében 100 , írható mágneses üvegfelülettel és LED képernyőkkel felszerelt nyitott kollaborációs és rugalmas zóna biztosítja az egyének és csapatok közti együttműködést.
A 150 különböző méretű és felszereltségű tárgyalóban, telefonsarkokban és csendes mindenki a saját igényinek megfelelően tud dolgozni.
Az egészséges munkakörnyezetben mind az 1800 munkaállomás állítható magasságú, ergonomikus székkel és 32’’ ívelt monitorral felszerelt. A tervezés során nagy hangsúlyt kapott a természetes fény, a megfelelő levegőminőség és a zöld környezet.
A munkaidőben történő kikapcsolódást a legfelső emeleti Skylounge és a szintenkénti lobbykban elhelyezett egyéb berendezések biztosítják, amelyek a közösségépítést és a testmozgást is segítik (pl. belső sportzóna, telefontöltős kerékpárok, PS)
Minden szinten elérhető egy speciális használatú (pl. meditációs, masszázs, baba-mama, ima, zene) szoba vagy pihenőkapszula.
A bp munkatársai egy belső felmérésben oszthatták meg elvárásaikat az ideális munkakörnyezetről.
Az Europa Design már 2017-ben, az Irodaházak Éjszakája alkalmával járt az Agoránál. Azért csak-nál, mert akkor még csak egy nagy gödör volt és egy konténer irodaház, ahol a tervezők dolgoztak és megmutatták a terveket. Három évvel később, 2020-ban a bp Business Service Center Kft költözött az Agora Budapest irodaházába. Apró Diána a DVM group fenntarthatóságért és well minősítéséért felelős tervezője a WELL minősítés jövőbeni elérése érdekében olyan anyagok, és berendezési tárgyaókat választott ki a belsőépítész kollegái számára ahol az adott elemek megfelelnek a WELL minősítéshez kapcsolódó előírásoknak többek között a kimagasló ergonómiai komfort, állíthatóság, káros anyag kipárolgás vagy akár az akusztikai tulajdonságok és biofiliai elvárások. Az Europa Design számára kiemelt jelentőségű a bp irodájának WELL szempontok szerinti kialakítása, hiszen saját és ügyfeleik irodájánál is a munkatársak jóllétét és hatékony munkavégzését támogató környezet megteremtését tartják elsődlegesnek. Ennek szellemében ajánlották a világ vezető bútorgyártójának, a Herman Millernek legújabb fejlesztését, a Cosm irodaszéket, amely különlegesen rugalmas ülő- és hátlapjával rugalmasan illeszkedik a benne ülő ember testformájához, miközben megfelelő megtámasztást is nyújt. A székben ülő embernek olyan érzése van, mintha megszűnne a gravitáció, nem fárad el ülés közben, így a kényelemérzet mellett a munkahatékonysága is megnő. A Cosm szék a magas fokú üléskomfort mellett a fenntarthatósági szempontoknak is megfelel, 95 százalékban újrahasznosítható anyagból készül. Az Europa Design összesen 1800 db Herman Miller Cosm dolgozói forgószéket, több, mint 600 db Herman Miller Setu széket szállított a bp-nek, ezen kívül pedig olyan kreatív designbútorokkal színesítette az irodát, mint a Wilkhahn Stand up üleptámasz, az Andreu World Nuez szék, a Pedrali Nym, a Profim Ellie székek és az Artifort Lilla ülőke.
Az Europa Design büszke arra, hogy az ÉV IRODÁJA első helyezéseink a sorát egy újabb – debütáló – előremutató kategória győzelemmel gazdagíthatja!
Belsőépítész tervező: Apró Diána, Tóth Tímea, Kiss Ida
Az Őrangyal magazin júniusi száma: