HÍREK
AZ ÉV LAKBERENDEZŐJE 2019: SALLAK ANDREA
Az Év Lakberendezője 2019: Sallak Andrea
A „LOSZ ÉV Lakberendezője 2019” díjat február végén Sallak Andrea vehette át „Funkcionális férfilakás Budán” című munkájáért.
Az idén 25. alkalommal átadott szakmai elismerés több szempontból is jubileumi, hiszen Andrea 20 éve kezdte el lakberendezői munkáját, miután elvégezte a Junior Lakberendező Iskolát, majd annak mesterszakát. A lakberendezés mellett sokrétű szakmai tevékenységet folytat, pár éve az Otthon Magazin művészeti vezetője volt és a mai napig publikál benne, 2000 óta rendszeres rovata van a Nők Lapjában, és oktat is a Stílusházban.
A díjazott munka kitűnő összegzése Andrea eddigi szakmai tapasztalatának, amelynek fontos része az ügyfeleivel folytatott kommunikáció, a ráhangolódás a feladatra. „Az első találkozás az igények pontos megértéséről szól, amelynek alapján fel tudok vázolni egy koncepciót. Fontos, hogy sosem erőltetem rá a saját elképzeléseimet az ügyfeleimre, hanem meghallgatom őket, a megfelelő irányba terelgetem a vágyaikat, formába öntöm az elképzeléseiket, segítek eligazodni a stílusok, anyagok, színek forgatagában.” – emelte ki Andrea. „Én elsősorban lakásokat és magánházakat tervezek, ezeknél a cél minden esetben, hogy olyan otthonban éljenek a megrendelőim, amelyben jól érzik magukat. A sikeres végeredményhez elengedhetetlen a kölcsönös bizalom és az empátia. A nyertes lakás tulajdonosát, egy egyedülálló férfit már korábban is ismertem, 10 éve lakott a konyha-étkező- nappaliból, hálóból, dolgozóból és fürdőből álló 98 négyzetméteres budai lakásban. Pontos elképzelései voltak arról mit szeretne, de nem látta ezeket teljes egységben és nem tudta, hogy öntse formába. Mivel informatikával foglalkozik és hobbija a zene, mindent otthon csinál, úgy érezte nincs elegendő helye a munkához, zenéléshez, mozgáshoz, kikapcsolódáshoz. A funkciók megfelelő elhelyezéséhez és a térérzet megnöveléséhez kivettük az összes falat, egybenyitottuk a tereket, így teljesen átlátható lett a lakás. Egyedül a bejáratnál az előszobából nyílik egy zárt vécé és egy kis tároló. A hálószobát a nappalitól egy glettelt beton hatású pengefal választja el, a fürdõszoba pedig üvegfallal kapcsolódik a hálóhoz. A lakás hangsúlyos eleme a konyhasziget, amely mellett a tulajdonos legtöbbször dolgozik, de a borozgatások és étkezések helyszíne is, amelyben egy borhűtő és rengeteg tároló hely is található. Mivel sok könyvet kellett elhelyezni, a dolgozó sarok könyvespolcokkal határolt. Az igényes berendezés az irodai széknél is megjelenik, az íróasztal mellett a világ egyik legjobb, a Herman Miller Embody széke kapott helyet, amely még 24 órás használat mellett is kényelmes és az egész testnek megfelelő ülést nyújt, ami egy informatikusnál elengedhetetlen. Sõt a székbõl a szintetizátor is elérhető, így a hobbi is egy karnyújtásnyira van. Az otthoni munkavégzés mellett a mozgásra is lehetőség van a nappaliban elhelyezett szobabiciklin, sőt a 6 méter hosszan elnyúló tolóajtós gardróbszekrény egy kerékpárt is magában foglal. Továbbá itt található a szerver és a tulajdonos által fejlesztett automatikus vezérlőegység is, amely hangvezérléssel szabályozza a helyi világítótesteket, a színüket, színhőmérsékletüket és fényerejüket. A férfias, többnyire szürke-fekete-fehér tónusú lakást oldja és otthonosabbá teszi a több helyen megjelenõ zöld szín és a viaszkezelt diófa parketta.”
A LOSZ Év Lakberendezője zsűrijét idén is neves szakemberek alkották – dr. Bálint Imre Ybl díjas építész, Szenes István Ybl díjas belsőépítész, dr. Slézia józsef művészettörténész, Ebedli Gyula belsőépítész és Pozsonyi József belsőépítész -, akik legfőbb szempontként az eredetiséget, kreativitást, funkcionalitást és színharmóniát vették figyelembe a pályaművek elbírálásánál.