wishlist

Raktár lista

wishlist del
A lista sorrendje módosítható Drag & Drop -al!
HU | EN

BLOG

A ROSSZ LEVEGÕMINÕSÉG HATÁSAI A BELTÉRI KÖRNYEZETRE

A ROSSZ LEVEGÕMINÕSÉG HATÁSAI A BELTÉRI KÖRNYEZETRE Irodabútor,rossz,levegõminõség,hatásai,beltéri,környezetre

Képzelje el, hogy megtalálta az új irodahelyiségét. Mielõtt beköltözik, felújítja, kifesti, berendezi és dekorálja a teret – ennyi vajon elég? Próbálja felidézni, hogy miért választotta pont azt az épületet, valószínûleg olyan helyet keresett vállalkozása számára, ami elõsegíti és támogatja a hatékony munkavégzést. Amennyiben igen, gondolt-e azokra a paraméterekre is a választása során, amelyek a beltéri környezet minõségének megfelelõ szintjét befolyásolják? A beltéri környezet minõsége kevésbé kézzelfogható, mint az irodai környezet tárgyi elemei, ezért könnyebb figyelmen kívül hagyni õket. Ugyanakkor ugyanolyan fontos, ha nem még fontosabb, mint az új iroda többi tulajdonsága.




A fent leírt dilemma igen gyakori, a hatékonyan finanszírozható, ugyanakkor barátságos, kényelmes és a termelékenységet elõsegítõ tér kialakításában. Ez a rövid cikk felvázol néhány tippet, ami segíthet ebben a kérdésben. Röviden összefoglalja a laboratóriumi és helyszíni tanulmányokat, amelyek számszerûsítik a beltéri környezeti minõség (különösen a termikus környezet és a beltéri levegõ minõségének) a munka teljesítményére gyakorolt hatásait, valamint ezek gazdasági következményeit. A cikk néhány rövid és hosszú távú céllal és kihívással zárul a beltéri környezeti minõség és az irodai dolgozók teljesítményére gyakorolt hatásának kutatásával kapcsolatban.





Beltéri környezeti minõség és produktív munka

Azok a munkavállalók, akik nem érzik magukat jól, nem fognak hatékonyan dolgozni ─ Az irodaépületekben végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy az akut egészségügyi tünetekrõl beszámoló irodai dolgozók szignifikánsan rosszabb teljesítményt nyújtanak, mint azok, akiknek nincs akut egészségügyi problémája. A közelmúltban sok figyelmet szenteltek azoknak a kutatásoknak, amelyek kimutatták, hogy a beltéri környezeti 
feltételek valójában az irodai dolgozók egészségét és teljesítményét is befolyásolhatják. Az eddig elvégzett tanulmányok konzisztensek és azt mutatják, hogy a termikus környezet elégtelensége és a rossz beltéri levegõminõség jelentõs következményekkel jár a dolgozók teljesítményére. A kutatások azt is bizonyítják, hogy hasonló vagy még nagyobb hatások figyelhetõk meg az iskolákban folyó munkára és a tanulásra, bár ezeket a jelen cikkben nem részletezzük.





Termikus környezet és munkateljesítmény

A tanulmányok azt bizonyítják, hogy a termikus környezet minõsége és a munkateljesítmény összefügg. A becslések szerint a munkateljesítmény körülbelül 1 százalékkal csökken az optimális hõmérséklettõl való minden 1 oC-eltérésnél.4 Az optimális hõmérsékletet az jelenti, ha a semleges hõérzékelésnél valamivel hûvösebbet érzékelünk.5. A termikus diszkomfortérzet elkerülése ezért elengedhetetlen az optimális munkavégzéshez és a különféle egészségügyi tünetek kockázatának csökkentéséhez.



Beltéri levegõminõség és munkateljesítmény

Sok kutatás történt a beltéri levegõ minõségének a munkateljesítményre gyakorolt hatásával kapcsolatban. Például, ha a beltéri levegõ minõségével elégedetlen lakók arányát 10% -kal csökkentik, az várhatóan körülbelül 1% -kal növeli a munkateljesítményt. A megfelelõ minõségû levegõellátás megduplázásával becslések szerint körülbelül 1,5%-kal lehet növelni az irodai munka hatékonyságát. A rossz levegõminõség nemcsak a teljesítményre van hatással, a megduplázott jó minõségû levegõellátás körülbelül 10 %-kal csökkenti a betegszabadságok gyakoriságát. Az optimális szellõzés és a levegõt szennyezõ anyagok kiküszöbölése elengedhetetlen a levegõ megfelelõ minõségének eléréséhez, így a hatékony munkavégzéshez és az egészség megõrzéséhez is. 





Nemcsak a munkahely befolyásolja a teljesítményt: A hálószobák belsõ környezeti minõsége is befolyásolja a másnap végzett munka hatékonyságát

Az alvás nélkülözhetetlen az egészség és a következõ napi teljesítmény szempontjából; az állandó alváshiány összekapcsolható olyan betegségekkel, mint a demencia, a cukorbetegség és a rák. A tanulmányok azt mutatják, hogy a hálószobák hõmérséklete gyakran túl magas, és a nem megfelelõ szellõzés miatt a levegõ minõsége gyakran nem megfelelõ. Több tanulmány kimutatta, hogy az alvás nem megfelelõ feltételei csökkenthetik az alvásminõséget és a következõ napi teljesítményt.





A csökkent munkateljesítmény gazdasági következményei

A munkateljesítmény néhány százalékpontos csökkenése is jelentõs gazdasági következményekkel jár, mivel a munkaerõ költsége akár 100-szor is magasabb lehet, mint az épület építésének és üzemeltetésének 1 fõre esõ költsége. A gazdasági számítások azt mutatják, hogy a munkateljesítmény 10 százalékos növekedése ellensúlyozhatja az épület építésének és üzemeltetésének teljes költségét, amelyre szükség van e növekedés eléréséhez. A beltéri környezet minõségét javító beruházások megtérülési ideje általában kevesebb, mint két év.





A munkateljesítmény mutatójának szükségessége

A kutatások következetesen és minden kétséget kizáróan kimutatták, hogy a jó beltéri környezetminõség javíthatja a munka hatékonyságát. A teljesítményre gyakorolt hatást objektív módszerekkel, például kognitív tesztekkel, általában az idegtudományban és a pszichológiában alkalmazzák, valamint olyan kiválasztott feladatokkal mérik, melyek az irodai munkát szimulálják, ezeken a tényezõkön kívül általában megvizsgálják az egyes változók hatásait is. Csak nagyon kevés esetben volt a tényleges munkavégzés teljesítménye a mérõje a kutatásoknak. A kihívás most az, hogy megértsük, hogy ezeknek a megfigyelt hatásoknak a nagysága hogyan igazodik a teljesítményhez az irodai környezetben a különféle típusú munkák függvényében, valamint, hogy a beltéri környezeti minõséget meghatározó különféle paraméterek milyen hatással vannak összességében a munkavégzésre. Ez utóbbi mutatja meg a tényleges növekedést a termelékenység és a hatékonyság tekintetében. A valós eredményeket összegzõ kimutatások készítéséhez fontos kidolgozni a munka teljesítményének gyakorlati 
mérésére szolgáló módszereket. Ezek a módszerek magukban foglalják a különbözõ irodaépületekben mért eredmények összehasonlítását, valamint a munka eredményeinek összevetését az egészségügyi eredményekkel és a betegszabadsággal kapcsolatos intézkedésekkel. Mivel jelenleg nem létezik ilyen általánosan használt teljesítménymérési módszer vagy mutató, népszerûvé vált az épületet használók felkérése, hogy értékeljék, teljesítményüket; mindazonáltal egyetlen tanulmány sem mutatta meg, hogy ezek az értékelések összhangban állnak-e az objektíven mért munkateljesítménnyel.



Jövõbeli kilátások

A jövõkutatás munkateljesítménnyel kapcsolatos vizsgálatainak listája hosszú, olyan csoportok, mint például az IWBITM felmérési munkacsoportja, foglalkoznak ennek a területnek a hiányosságaival. Az azonban világosan látszik, hogy a következõ lépések elengedhetetlenné váltak, teljesítménymutatók kidolgozása valós környezetben; a termikus környezet és a beltéri levegõminõség együttes hatásának vizsgálata az irodai munkára; és a teljesítménymutatók használata a jövõbeli irodaházak egyik tervezési paramétereként. Bár további kutatásokra van szükség, az kijelenthetõ, hogy a beltéri levegõ minõségének és a hõviszonyoknak a munkavégzésre gyakorolt szerepének figyelmen kívül hagyása súlyos következményekkel járhat és nagyon költséges lehet.



Forrás: https://resources.wellcertified.com/articles/poor-quality-of-the-indoor-environment-in-buildings-is-costly/



 
 




 
 
 
 
 
 
 

CIKK AJÁNLÓ


FERENCZ MARCEL - NÉPRAJZI MÚZEUM, AZ ELSŐ...

Ferencz Marcel - Néprajzi Múzeum, az első skicctől a világsikerig EuropaDesign, Ferencz Marcel, FIABCI, World Prix d’Excellence, Néprajzi Múzeum, díj, ingatlanfejlesztés, Városliget, fenntartható, díszítés, pixelizált motívum,
Néprajzi Múzeum - FIABCI World Prix d’Excellence – a világ legjobb...
2024-07-08

BUZZISPACE – KREATÍV AKUSZTIKA

BuzziSpace – kreatív akusztika BuzziSpace,acustic,akusztika,akusztikus panelek,termékújdonságok
Az akusztikus megoldásairól ismert belga BuzziSpace új termékei...
2024-09-08

EHHEZ AJÁNLJUK



Romolo Alea
termék információ
termék raktárlista

Romolo

termék raktárlista
# Alea Nincs

Capri Executive SI1571 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Capri Executive SI1571

termék raktárlista

Link Actiu
termék információ
termék raktárlista

Link

termék raktárlista
# Actiu Nincs

BCN Kristalia
termék információ
termék raktárlista

BCN

termék raktárlista

Capri Executive SI1565 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Capri Executive SI1565

termék raktárlista

Lottus High Office Enea
termék információ
termék raktárlista

Lottus High Office

termék raktárlista
# Enea Nincs

Atreo Meeting Table Alea
termék információ
termék raktárlista

Atreo Meeting Table

termék raktárlista
# Alea Nincs

Leaf Sitland
termék információ
termék raktárlista

Leaf

termék raktárlista
# Sitland Nincs

REFERENCIÁK

IP WEST

IP West

METALOBOX

Metalobox

HELLO REPUBLIC

Hello Republic

LOUNGE EVENT

Lounge Event

OTP FÁY ANDRÁS...

OTP Fáy András alapítvány

AB INBEV

AB Inbev

EU HÁZA

EU Háza

AVIS BUDGET...

Avis Budget Group Business Support Centre Kft.

HOUSE OF...

House of Business

ALPHAGONN

Alphagonn

A WELL 11 FEJEZETE

The WELL Air concept aims to ensure high levels of indoor air quality across a building’s lifetime through diverse strategies that include source elimination or reduction, active and passive building design and operation strategies and human behavior interventions.

A WELL Air koncepciójának célja a magas minőségű beltéri levegő biztosítása az épület teljes élettartama alatt különböző stratégiák felhasználásával melyek magukban foglalják a káros anyagok levegőbe jutásának megszüntetését vagy csökkentését, az aktív és passzív épülettervezést és üzemeltetést, valamint az emberi tevékenységek által történő beavatkozások optimalizálását.

The WELL Water concept covers aspects of the quality, distribution and control of liquid water in a building. It includes features that address the availability and contaminant thresholds of drinking water, as well as features targeting the management of water to avoid damage to building materials and environmental conditions.

A WELL Water koncepciója az épületen belüli vízellátás minőségét, elosztását és ellenőrzését fedi le. Foglalkozik az ivóvíz rendelkezésre állásával illetve szennyezettségével csakúgy, mint a vízgazdálkodással kapcsolatos kérdésekkel, így kihatással van az építőanyagok minőségére illetve a környezeti körülményekre is.

The WELL Nourishment concept requires the availability of fruits and vegetables and nutritional transparency and encourages the creation of food environments where the healthiest choice is the easiest choice.

A WELL Nourishment koncepciója az épületet használók számára a friss zöldségek és gyümölcsök elérhetőségét és az épületen belül kínált táplálékoknak az átláthatóságát tűzi ki célul. Olyan környezet kialakítását támogatja, ahol az egészséges választás a legegyszerűbb választás.

The WELL Light concept promotes exposure to light and aims to create lighting environments that are optimal for visual, mental and biological health.

A WELL Light koncepció a természetes fény jelenlétét támogatja, a látási, mentális és biológiai egészség számára optimális világítási feltételek meglétére törekszik.

The WELL Movement concept promotes movement, physical activity and active living and discourages sedentary behaviors through environmental design strategies, programs and policies.

A WELL Movement koncepciója elősegíti a mozgást, a fizikai aktivitást, az aktív életet és elriaszt az ülő életmódtól a környezet megfelelő tervezésével, a különböző programokkal és irányelvek bevezetésével.

A WELL Thermal Comfort koncepció célja a produktivitás elősegítése és az ideális hőkomfort kialakítása az épület minden használója számára továbbfejlesztett hűtő-, fűtő rendszerek betervezésével, működtetésével és a rendszer személyre szabhatóságával.

A termikus kényelmet úgy definiálhatjuk, mint „az az állapot, amely kifejezi a termikus környezettel való elégedettséget és azt szubjektív értékelés alapján minősíti”. Szervezetünkben az állandó hőmérsékleti kényelmet a homeosztázis egyik területe a hőszabályozás biztosítja, mellyel egy élőlény bizonyos határok között fenntartja a testhőmérsékletét a környezeti hőmérséklet változása ellenére. Kiegyensúlyozza a hőnyereséget és a hőveszteséget annak érdekében, hogy a test belső hőmérséklete az optimális tartományban, 36-38 ° C (97-100 ° F) maradjon, ezt a hipotalamusz szabályozza.

The WELL Sound concept aims to bolster occupant health and well-being through the identification and mitigation of acoustical comfort parameters that shape occupant experiences in the built environment.

A WELL Sound koncepciójának célja az épületet használók egészségének és jólétének erősítése az akusztikai paraméterek javításával, hogy az épített környezetben tartózkodók is megtapasztalják az akusztikai kényelem előnyeit.

The WELL Materials concept aims to reduce human exposure to hazardous building material ingredients through the restriction or elimination of compounds or products known to be toxic and the promotion of safer replacements. Compounds known to be hazardous to the health of occupational workers and/or known to bioaccumulate or aggregate in the environment are also restricted and in some instances not permitted.

A WELL Materials koncepciója az emberek egészségét védi, az építőanyagokban fellelhető károsanyagok csökkentésével vagy teljes kiküszöbölésével és a megfelelő helyettesítő anyagok népszerűsítésével. Az egészségre veszélyes vegyületek felhasználását szintén szabályozza a WELL.

The WELL Mind concept promotes mental health through policy, program and design strategies that seek to address the diverse factors that influence cognitive and emotional well-being.

A WELL Mind koncepciója a mentális egészség elérését olyan rendelkezésekkel, programokkal és design stratégiákkal támogatja, melyeknek célja a kognitív és érzelmi jóllét kialakulásához való hozzájárulás.

The WELL Community concept aims to support access to essential healthcare, workplace health promotion and accommodations for new parents while establishing an inclusive, integrated community through social equity, civic engagement and accessible design.

A WELL Community koncepció célja, hogy támogassa az alapvető egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, a munkahelyi egészségfejlesztést és a szülők munkába való visszatérését, miközben befogadó, integrált közösséget hoz létre a társadalmi igazságosság, a polgári részvétel és a hozzáférhető formatervezés révén.

Innovation features pave the way for projects to develop unique strategies for creating healthy environments.

A WELL Innováció fejezete a projektek útját segíti, hogy egyedi és innovatív stratégiák kidolgozásával megteremtsék az egészséges környezetet.


olvass tovább...