BLOG
BUZZISPACE – KREATÍV AKUSZTIKA
Az akusztikus megoldásairól ismert belga BuzziSpace új termékei játékos formavilágukkal igazi közösségi terekké alakítják az irodákat, amellett, hogy melegséget árasztó anyaghasználatukkal és színvilágukkal otthonos környezetet teremtenek. Az ellenállhatatlanul bájos megjelenésű újdonságok megkönnyítik a munkaerő visszacsábítását az irodákba és igazi csapatformáló erőt is kölcsönöznek a belső tereknek. Mindezek mellett a 100%-ban újrahasznosított hulladék műanyag palackokból készült hangelnyelő öko-filc anyaguk jelentősen javít az irodai és közösségi terek akusztikus tulajdonságain.
BuzziSpace akusztikus elemek a bemutatótermükben
Az antwerpeni székhelyű belga céget 2007-ben hozták létre megtalálva a piaci igényt a stílusos akusztikai megoldásokra. A Buzzispace számos fiatal designer számára ad lehetőséget kreatív ötleteik mindennapi életünkben való megvalósításához, amit kitűnően bizonyít az új kollekció játékos és bájos megjelenése.
A cég hitvallása, hogy ami akusztikus, az ne legyen csúnya! Termékeik előállítására a kézműves jelleg és a fenntarthatóság jellemző. Az akusztikus filceket évente több mint 7 millió darab újrahasznosított műanyag palackból, az akusztikus textileket pedig 100%-ban újrahasznosított gyapjúból és műanyagból készítik. Az energiatakarékoság és a hulladék újrafeldolgozása szintén a gyártási folyamat része.
Céljuk, hogy egészséges tereket hozzanak létre, amelyekben öröm tartózkodni, dolgozni, pihenni vagy beszélgetni. Termékeik között egyaránt megtalálhatók akusztikus elválasztópanelek, telefonfülkék, növénytartók és világítótestek.
BuzziCee és BuzziJet
A helyiségek akusztikájának gyors felmérésében segít az RT60 app, amellyel könnyen megállapítható az egyes helyiségekben a hangok visszaverődési ideje, illetve az, hogy milyen hangelnyelő anyagok elhelyezése szükséges a térben a visszhang csillapításához.
A BuzziCee félköríves padjából kör és kígyó alakú pihenő és beszélgető szigetek hozhatók létre, kiegészülve a formavilágában jól illeszkedő BuzziJet függő mennyezeti lámpával.
BuzziCee
Ha a világításról van szó, ritkán gondolunk az akusztikára, pedig a BuzziSpace termékei között számos kreatív megoldás bizonyítja, hogy egy lámpa is segíthet a hangelnyelésben. Tárgyalóasztal fölé például kiváló megoldás a BuzziZepp, amely kétféle méretben és több fényforrással elérhető.
BuzziZepp
A BuzziShield az első egyenes függesztett akusztikus lámpa, amely hat féle méretben világítja meg a munkahelyeket, illetve a BuzziChip, amely lágy formáival harmonikusan illeszkedik a lekerekített sarkú akusztikus falipanelekhez.
BuzziShield
A BuzziSurf szintén jól mutat a tárgyalóasztalok, étkező- vagy kávézóasztalok felett, a BuzziPebl pedig a fali akusztikus panelek világító változata.
BuzziSurf
A nyugodt munkavégzést és összpontosítást segíti a munkaasztalra helyezhető BuzziTripl Cockpit, amely akusztikus és vizuális védőfülkét alkot az asztal mellett ülő személy körül. A hangelnyelő anyag GreenGuard Gold, fokozottan környezetbarát minősítésű.
BuzziTripl Cockpit
Az akusztikus asztali fülkének még kreatívabb megoldása a BuzziCocoon, amely két pozícióban is használható az asztalon, egyik helyzetben vizuális kontaktust engedve a szemben ülő kollégával, illetve a falra akasztva telefonfülkeként is használható.
BuzziCocoon
Az otthonos iroda nélkülözhetetlen elemei a téglalap és kör alakban, három méretben és négy színben elérhető szőnyegek, valamint a BuzziSpark szófák és fotelek, amelyek a puha, színes párnákkal a közösségi élet kényelmes szigetei. A csatlakozóhelyeknek köszönhetően természetesen munkavégzésre is alkalmasak.
BuzziSpark
Akusztikai tudnivalók:
Az emberek gyakran már csak akkor kezdenek el gondolkozni az akusztikai megoldásokon, amikor tényleges problémát tapasztalnak a helyiségben. Holott az akusztikának a tervezési folyamat részét kell képeznie már a kezdetektől fogja.
A csend, nem luxus! A teljesítmény és a jó közérzet kulcstényezője.
A decibel a hangerősséget fejezi ki. Az ajánlott háttérzajszint egy nyitott irodába 35-45 dB, míg egy semélyes irodában 30-40 dB. A nyitott terű munkahelyeken az ott dolgozók fokozottan vannak kitéve a zajszennyezésnek, ezért itt még fontosabb az akusztikai panelek használata.
A utózengési idő egy nagyon fontos szempont, melyet másodperben határoznak meg. Ez az az időmennyiség, amely alatt a kezdeti angnyomásszint 60 dB egységnyit csökken.
Egy adott tér akusztikai problémáit hangelnyelő anyagokkal tudjuk kezelni, a kiváló beszédértés érdekében.
Az utózengési időt mindig befolyásolják az alábbiak:
a helyiség térfogata
a helyiség hőmérséklete
a helyiségben lévő felületek, pl. : tárgyak, padlóburkolat, egyéb anyagok (üveg, műanyag, fa, stb.), emberek
Ajánlott visszaverődési idő különböző terekhez:
Iroda: 0.75s
Tárgyalóterem: 0.60s
Étkező: 1.00s
Tornacsarnok: 1.50s
Előadóterem: 1.50-2.00s
A visszhang csillapításának módja az abszorpciós anyagok használata.
BuzziCactus
A jó akusztika alapelvei:
Abszorpció
A hanghullámokat elnyeli minden akusztikailag lágy anyag, amellyel találkozik.
A hang energia, és ahhoz, hogy ez az energia ne terjedjen tovább, abszorpciós paneleket kell használni, amelyek ezt az energiát súrlódás révén hővé alakítják. A termék abszorpciós együtthatója határozza meg az abszorpció szintjét és minőségét. Az abszorpciós megoldások alkalmazhatók fix fal- vagy mennyezeti elemekre, pl. BuzziBlox, BuzziLand, BuzziTube.
Diffúzió
A hangenergia egyenletesen oszlik el egy adott térben.
Azok a hullámok, amelyeket az akusztikai kezeléssel nem lehet elnyelni, egyenletesen eloszlanak a helyiségben.
A még eredményesebb abszorpció elérése érdekében a hangelnyelő panelek különböző 3D-s formával rendelkeznek.
Az akusztikus paneleknek több fajtája létezik: akusztikus panelek, akusztikus terelőlemezek, hangfalak és akusztikus táblák.
Általában a függőleges panelek segítenek csökkenteni a hangátvitelt egy térben, megakadályozva, hogy a hang a helyiség egyik végéből a másikba jusson. A függőleges panelek segíthetnek a háttérzaj elfogadható szintre való csökkentésében is. Például sok modern, nyitott terű irodában a zajszint 60-80 decibel között mozog, míg az ajánlott szint 35-45 dB.
A vízszintes paneleket viszont elsősorban közvetlen elnyelésre használják.
Általánosságban elmondható, hogy kisebb terekben, pl. tárgyalókban, otthoni dolgozószobákban a hanghullámok először a falakon csapódnak vissza. Ennek következtében érdemes megfontolnia a falra szerelt akusztikus panelek használatát.