wishlist

Raktár lista

wishlist del
A lista sorrendje módosítható Drag & Drop -al!
HU | EN

CIKKEK

JÓ ÜZLET-E AZ EGÉSZSÉGES ÉPÜLET?

JÓ ÜZLET-E AZ EGÉSZSÉGES ÉPÜLET?  Irodabútor,

Az Urban Land Institute 2018-as elemzésében ismét összegezte az egészséges épület minősítések első tapasztalatait („The business case for healthy buildings - 2018”), most kifejezetten üzleti szempontokat vizsgálva. A WELL Standard minősítést 2014-15 között elsőként megszerző, főként amerikai és brit társaságok érdekes tapasztalatokról számoltak be. Megérte a befektetés? Milyen problémákkal szembesültek az első bevezetők?

A WELL Standard minősítés 2014-ben indult, a program jelenleg 37 országban van jelen, több, mint 120 feletti minősítéssel rendelkező és közel 1000 regisztrált projekttel.

A minősítés költségei egyrészt a koordinációt végző szervezet felé (International Well Building Institute) fizetendő regisztrációs költségből áll, amely 300 000 – 3 000 000 Ft-ig terjedhet az épület vagy irodatér méretétől függően. Ez az összeg tartalmazza a folyamatos háttér támogatást a megrendelő és független szakértője számára: a minősítéshez szükséges dokumentáció összegyűjtésétől a műszaki jellegű kérdésekig, valamint az intézet minősítő szakembere által történő helyszíni ellenőrzést is. Az ellenőrzés méréseket, mintavételeket is tartalmaz, ezzel biztosítva a legfontosabb paraméterek betartását. Emellett WELL szakértő is segítheti a folyamatot, hiszen a rendszer mélyreható ismerete nehezen elvárható egy belső munkatárstól a kezdetektől fogva. Ám ez a külső szakmai támogatás nagy segítség a munkatársak hatékony bevonásában, a célok és a valódi elvárások pontosabb beazonosításában, tehát végső soron a valódi well-being elérésében is, a dokumentációs kötelezettség teljesítése mellett. A projekteket 3 évente kell újra minősíteni, amely egy kb. 700 000 Ft-os díjért történik.

A költségek másik csoportja nehezebben beazonosítható, hiszen ez a kialakítási költségre rakódik rá. A 2014-15-ben minősített projekteknél ez a szám átszámítva 2 900-11 600 Ft/m2 addicionális költséget jelentett a társaságok szerint. Az egyik legnagyobb tétel az open-office kialakítású irodaterek akusztikai követelményeknek való megfeleltetése volt, valamint a gépészet (frisslevegő ellátás és szabályozási zónák) megfelelő kialakítása.  Jelentősebb költségként számoltak be a nagyobb, kényelmesebb étkezőterek kialakításával kapcsolatosan és a csoki- és egyéb egészségtelen nasi automaták egészségesebb alternatívákkal történő helyettesítéséről.

Magyarországon az új irodaházak közül látjuk, hogy 8 olyan projekt van, amely core and shell fázisban meg szeretné szerezni a WELL minősítést, azaz már beregisztrálták a projektet a minősítésre, illetve már megszerezték az előminősítést. A minősítés egyik legfontosabb eleme a központi gépészeti rendszer kialakításán alapuló emelt szintű belső levegő minőség és friss levegő ellátás biztosítása. Ezt az épületek kialakításakor már megépítik a beruházók, így a bérlők feladata a belső kialakításra korlátozódik, csökkentve a többlet beruházási költségeket.

Az irodai környezet egészség és wellbeing szempontú átalakításának költségeit a humán költségekkel, illetve azok csökkenésével érdemes szembeállítani. Bár a munkavállalók hatékonyabb munkavégzését nehéz számszerűsíteni, a HR osztályok a betegszabadsággal, hiányzással töltött napokat, a munkavállalói fluktuációt és az új munkatársak könnyebb bevonzását tudják számszerűsíteni, így ezek a mutatók segítenek az összehasonlításban.

A legtöbb WELL minősítést az irodatereket bérlő cégek indították, új beköltözés illetve iroda átalakítás kapcsán tartották fontosnak ezt a lépést. A megkérdezett társaságok mindegyike megerősítette, hogy már - a munkatársak fluktuációjában tapasztalható - 1-2%-os csökkenés is önmagában megéri a befektetett átlagosan 3 000-5 000 Ft/m2 egyszeri kialakítási többlet költséget. Legalább ekkora csökkenésről mindenki be tudott számolni, mellyel elkerülték a munkatársak elvesztését, valamint újak keresésének, képzésének költsége sem merült így fel.

Az 1-2%-os munkahatékonyság növekedést is alá tudták támasztani az elégedett, jó közérzetű munkatársaknak köszönhetően, ami ugyancsak számszerűsíthetően jó befektetésnek bizonyult a cégek részéről.

A Skanska doncasteri irodájának tapasztalatai a WELL Standard bevezetése után:
- átlagosan 3,5 nappal kevesebb volt a munkatársak betegség miatti hiányzása 2015-ben;
- 20%-kal emelkedett a munkatársak elégedettsége, a belső levegő minőséget és a természetes fényt emelték ki a legtöbben.

A CBRE több irodájában is WELL minősítést szerzett. Vannak ezek közül újépítésű irodaházban kialakított irodaterek, ezek többlet beruházási költsége nagyságrendileg 5%-kos többletet jelentett az irodakialakítás során. Van azonban egy 1980-as építésű irodaház, ahol a CBRE irodaterét külön új gépészeti rendszerrel látták el, belső építészeti átalakításokra is szükség volt, így 15%-ban határozták meg a WELL követelmények okán felmerült többlet költséget.

Összehasonlításul, egy LEED Gold szintű épület esetén is 4-5% többlet költséggel számolnak a beruházók, amely felett a WELL már nem jelent kialakítási többlet költséget. Az ARUP irodájának WELL szerinti kialakítása 1 000 Ft/m2-es költséggel járt, míg a LEED minősítés a fejlesztés 2-3%-át jelentette plusz beruházási költségként. Az ARUP az elsők között volt a WELL Standard szerinti irodák sorában, így alacsonyabb költségek merültek fel a minősítése során, jelentős kedvezményeket tudott elérni. Az ARUP 0,5%-os prémiumban számszerűsítette a WELL minősítés hozzáadott értékét a projekthez, amely legalább 0,5% produktivitás növekedést jelent a munkatársaknál is. A tényezők igazolására felméréseket végeztek a következő eredményekkel:

  • A munkatársak 83%-a úgy nyilatkozott, hogy az új iroda támogatja a kreatív gondolkodást és a kollaborációt. A régi irodában csak 37% gondolta így.
  • Több, mint kétharmaduk szerint a produktivitást pozitívan befolyásolta az új környezet, főleg a komfortos kialakítást, más térkihasználást, fényt, levegő minőséget nevezték meg. Korábban ez mindössze 8%-os arány volt!
  • 43% érezte az új irodában egészségesebbnek magát, míg korábban csak 2%!

Tanácsadóként a WELL Iroda team munkatársai, az MN6 Energiaügynökség és az Europa Design szakemberei segítik meghatározni az elvárásokat, a megfelelő irodai komfort kialakítását és a magyarországi WELL minősítésű irodaterek születését.

CIKK AJÁNLÓ


#@PROPOSAL_A@#

EHHEZ AJÁNLJUK



Lottus confident chair with castors Enea
termék információ
termék raktárlista

Lottus confident chair with castors

termék raktárlista
# Enea Nincs

Uni Mesh Sitland
termék információ
termék raktárlista

Uni Mesh

termék raktárlista
# Sitland Nincs

Kabi szék Akaba
termék információ
termék raktárlista

Kabi szék

termék raktárlista
# Akaba Nincs

DV990-Workstation tables DVO
termék információ
termék raktárlista

DV990-Workstation tables

termék raktárlista
# DVO Nincs

Anna SI1382 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Anna SI1382

termék raktárlista

Closed Table PC23 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Closed Table PC23

termék raktárlista

AT task ESP 187_72  Wilkhahn
termék információ
termék raktárlista

AT task ESP 187_72

termék raktárlista

Calma SO2288 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Calma SO2288

termék raktárlista

REFERENCIÁK

MAEMVI

Maemvi

MOL

Mol

HUAWEI

Huawei

A4STUDIO

A4Studio

LOGMEIN KFT.

LogMein Kft.

DOUGLAS

DOUGLAS

MAGÁNLAKÁS -...

Magánlakás - Balaton

KULCS-SOFT

Kulcs-Soft

CSIKÓS...

Csikós Építész Iroda

ORIGO FILM GROUP...

ORIGO Film Group Kft.

A WELL 11 FEJEZETE

The WELL Air concept aims to ensure high levels of indoor air quality across a building’s lifetime through diverse strategies that include source elimination or reduction, active and passive building design and operation strategies and human behavior interventions.

A WELL Air koncepciójának célja a magas minőségű beltéri levegő biztosítása az épület teljes élettartama alatt különböző stratégiák felhasználásával melyek magukban foglalják a káros anyagok levegőbe jutásának megszüntetését vagy csökkentését, az aktív és passzív épülettervezést és üzemeltetést, valamint az emberi tevékenységek által történő beavatkozások optimalizálását.

The WELL Water concept covers aspects of the quality, distribution and control of liquid water in a building. It includes features that address the availability and contaminant thresholds of drinking water, as well as features targeting the management of water to avoid damage to building materials and environmental conditions.

A WELL Water koncepciója az épületen belüli vízellátás minőségét, elosztását és ellenőrzését fedi le. Foglalkozik az ivóvíz rendelkezésre állásával illetve szennyezettségével csakúgy, mint a vízgazdálkodással kapcsolatos kérdésekkel, így kihatással van az építőanyagok minőségére illetve a környezeti körülményekre is.

The WELL Nourishment concept requires the availability of fruits and vegetables and nutritional transparency and encourages the creation of food environments where the healthiest choice is the easiest choice.

A WELL Nourishment koncepciója az épületet használók számára a friss zöldségek és gyümölcsök elérhetőségét és az épületen belül kínált táplálékoknak az átláthatóságát tűzi ki célul. Olyan környezet kialakítását támogatja, ahol az egészséges választás a legegyszerűbb választás.

The WELL Light concept promotes exposure to light and aims to create lighting environments that are optimal for visual, mental and biological health.

A WELL Light koncepció a természetes fény jelenlétét támogatja, a látási, mentális és biológiai egészség számára optimális világítási feltételek meglétére törekszik.

The WELL Movement concept promotes movement, physical activity and active living and discourages sedentary behaviors through environmental design strategies, programs and policies.

A WELL Movement koncepciója elősegíti a mozgást, a fizikai aktivitást, az aktív életet és elriaszt az ülő életmódtól a környezet megfelelő tervezésével, a különböző programokkal és irányelvek bevezetésével.

A WELL Thermal Comfort koncepció célja a produktivitás elősegítése és az ideális hőkomfort kialakítása az épület minden használója számára továbbfejlesztett hűtő-, fűtő rendszerek betervezésével, működtetésével és a rendszer személyre szabhatóságával.

A termikus kényelmet úgy definiálhatjuk, mint „az az állapot, amely kifejezi a termikus környezettel való elégedettséget és azt szubjektív értékelés alapján minősíti”. Szervezetünkben az állandó hőmérsékleti kényelmet a homeosztázis egyik területe a hőszabályozás biztosítja, mellyel egy élőlény bizonyos határok között fenntartja a testhőmérsékletét a környezeti hőmérséklet változása ellenére. Kiegyensúlyozza a hőnyereséget és a hőveszteséget annak érdekében, hogy a test belső hőmérséklete az optimális tartományban, 36-38 ° C (97-100 ° F) maradjon, ezt a hipotalamusz szabályozza.

The WELL Sound concept aims to bolster occupant health and well-being through the identification and mitigation of acoustical comfort parameters that shape occupant experiences in the built environment.

A WELL Sound koncepciójának célja az épületet használók egészségének és jólétének erősítése az akusztikai paraméterek javításával, hogy az épített környezetben tartózkodók is megtapasztalják az akusztikai kényelem előnyeit.

The WELL Materials concept aims to reduce human exposure to hazardous building material ingredients through the restriction or elimination of compounds or products known to be toxic and the promotion of safer replacements. Compounds known to be hazardous to the health of occupational workers and/or known to bioaccumulate or aggregate in the environment are also restricted and in some instances not permitted.

A WELL Materials koncepciója az emberek egészségét védi, az építőanyagokban fellelhető károsanyagok csökkentésével vagy teljes kiküszöbölésével és a megfelelő helyettesítő anyagok népszerűsítésével. Az egészségre veszélyes vegyületek felhasználását szintén szabályozza a WELL.

The WELL Mind concept promotes mental health through policy, program and design strategies that seek to address the diverse factors that influence cognitive and emotional well-being.

A WELL Mind koncepciója a mentális egészség elérését olyan rendelkezésekkel, programokkal és design stratégiákkal támogatja, melyeknek célja a kognitív és érzelmi jóllét kialakulásához való hozzájárulás.

The WELL Community concept aims to support access to essential healthcare, workplace health promotion and accommodations for new parents while establishing an inclusive, integrated community through social equity, civic engagement and accessible design.

A WELL Community koncepció célja, hogy támogassa az alapvető egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, a munkahelyi egészségfejlesztést és a szülők munkába való visszatérését, miközben befogadó, integrált közösséget hoz létre a társadalmi igazságosság, a polgári részvétel és a hozzáférhető formatervezés révén.

Innovation features pave the way for projects to develop unique strategies for creating healthy environments.

A WELL Innováció fejezete a projektek útját segíti, hogy egyedi és innovatív stratégiák kidolgozásával megteremtsék az egészséges környezetet.


olvass tovább...