ÁTADOTT DÍJAK
MÉD 2015 - BELSŐÉPÍTÉSZETI KÜLÖNDÍJ
A szolnoki Agóra, Csendes Monika és Álmosdi Árpád, az Ártér Építészeti Stúdió tulajdonosai, valamint munkatársaik alkotása. Idén ők nyerték a MÉD Europa Design belsőépítészeti különdíját.
"A belső tereket ornamentika nélkül alakítottuk. Bár a szűk költségkeret kizárta a drága anyagok használatát mégis bíztunk a burkolatok és felületek saját struktúráiban, anyaghű faktúrákban: akusztikai gipszkarton, hajlítható MDF kifordított hátoldallal, színes üvegburkolat, bordás vinyltapéta. A padlóburkolat jura mészkő, bordázott tűfilc padlószőnyeg, a vizes helyiségekben színes műgyanta. Az eredetileg nyersbetonként elképzelt tartófalakat a kivitelezési nehézségek és a szürke beton elleni össznépi viszolygás miatt - a zsalumintázat megtartásával - fehérre festettük.
A struktúrákon kívül a színezés adja a belsőépítészeti formálás legkülső, legpuhább rétegét. Funkcionális színösszhang érvényesül: az egyes tömböket különböző színharmóniákra hangoltuk. A flexibilis használatú terek visszafogott, monokróm színezésűek, ezzel szemben, ahol a tér használata egyértelműbb, ott élénkebb, telítettebb színeket, összetettebb színezet- telítettség-, és világosságkontrasztokat alkalmaztunk."
A zsűri tagjának, Juhász Ákosnak a szavai:
"Az építészet nem absztrakt műfaj, így minden építészeti alkotás hitelesen csakis az életben megtapasztalva ítélhető meg. Mégis vállalkoztunk arra, hogy az idei 84 írott és képes médián keresztül megismert jelöltből kiválasszunk egyet, amely a leginkább kiemelkedik a mezőnyből. A minimális költségvetésű kerékpártárolótól a pazar főúri kastélyig terjedő sokszínű kínálatban nemhogy almát almával nem lehet igazságosan összemérni, de még ribizlit dinnyével sem. Annyi favoritunk volt, hogy nem tudtunk megállapodni, így egy huszárvágással úgy határoztunk: azt a projektet részesítjük előnyben, amelyik a legnagyobb hozzáadott értéket volt képes teremteni. Más szóval a legnagyobb lépést teszi meg adott esetben nagyon nehéz terepen. Nagyszerűsége nem abban áll, amit kiinduló helyzetként örökölt, hanem abban a pozitív változásban, amelyet a tervező odafigyelő, kitartó, hátrányokat előnnyé fordító munkája idéz elő .
Végül egyetértettünk, hogy a szolnoki Agóra, Álmosdi Árpád, Csendes Monika és munkatársai alkotása, a környezetének szocmodern örökségét felvállaló művelődési központ érdemli az Europa Design díját. A cikk tanúsága szerint 6 éves kitartó küzdelem során létrejött együttes következetes belső téri világa és egészséges karaktere utópiát kerülő, mégis optimista jövőképet tükröz, amely meggyőző erővel hat még a képernyőn keresztül is. Példaértékű szemléletről árulkodik a szerzők megjegyzése (idézem):
„...Mi építészek, naivan, a 70-es évek környezetkultúrájának domesztikálását, a meglévő értékek helyükön kezelését is reméljük a beavatkozástól. Azt, hogy a felértékelődés nemcsak gazdasági síkon, hanem mentálisan is megtörténik és kiderül, hogy a város szakadozott történetének nemcsak a 100 évnél régebbi szálai folytathatók.”
Nyeremény:
Az ikonikus díj egy acél, dió és fekete corian sávokból álló kubus, amely mellett 300.000,- Ft pénzjutalom és egy Wilkhahn ON típusú, háromdimenziós szinkronmechanikával ellátott munkaszék.
További részletek:
MÉD EUROPA DESIGN BELSŐÉPÍTÉSZETI KÜLÖNDÍJ 2015
Korábbi évek díjazottjai:
MÉD EUROPA DESIGN BELSŐÉPÍTÉSZETI KÜLÖNDÍJ 2014
A belsőépítészeti különdíj szakmai zsűrijében részt vettek:
Bachman Bálint DLA – egyetemi tanár, Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Főiskolai Kar
U. Nagy Gábor– intézetigazgató, Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar, Alkalmazott Művészeti Intézet, Belsőépítész Tanszék,
Kovács Zoltán DLA – Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola, főiskolai docens, Ferenczy Noémi-díjas építész, belsőépítész-vezető tervező
Juhász Ákos – MOME Építészeti tanszék, intézetigazgató, egyetemi docens,
Feuertag Ottó – Europa Design, alapító-tulajdonos