wishlist

Raktár lista

wishlist del
A lista sorrendje módosítható Drag & Drop -al!
HU | EN

PUBLIKÁCIÓK

ÉLŐ IRODA, AVAGY MITŐL LÉPÜNK BE ÖRÖMMEL EGY MUNKAHELYRE?

ÉLŐ IRODA, AVAGY MITŐL LÉPÜNK BE ÖRÖMMEL EGY MUNKAHELYRE? Irodabútor,

https://epiteszforum.hu/elo-iroda-avagy-mitol-lepunk-be-orommel-egy-munkahelyre





"Élő iroda", avagy mitől lépünk be örömmel egy munkahelyre?


A Hermann Millernél a terek megértése és a tárgyak szerepének meghatározása a fő cél. Ehhez alkották meg a Living Office programot, amelyben az eredményesebb munkakörnyezet kialakítására helyezték a hangsúlyt. Mark Catchlove erről beszélt a Design Héten elhangzott előadásában.

A terek az emberekről szólnak. Szükségünk van rájuk, ugyanakkor minden, amit magunk körül látunk és tapasztalunk a tárgyak összessége, a tereket is tárgyak határolják le. A Hermann Millernél ezért tűzték ki célul a terek megértését és a tárgyak szerepének meghatározását a mindennapjainkban.

Fontos, hogy foglalkozzunk a terekkel, hogy nagy hangsúlyt kapjon a környezetpszichológia. Napjainkban olyan helyekre van szükség, ahol a közösség részei lehetünk, de emellett olyanokra is, ahová elvonulhatunk, bár az irodák ritkán teljesítik mindkét kívánalmat. Az üzleti élet egyik legfontosabb hajtóerejét az alkalmazottak jelentik, azonban ahhoz, hogy teljes értékű munkát végezhessenek, a cégeknek olyan munkahelyet kell számukra biztosítani, ahol örömmel dolgozhatnak.

Az elmúlt évtizedek kulturális és technológiai változásai a munkahelyek újragondolásának szükségét hozták magukkal. Sokat változtak és napjainkban is intenzíven változnak a munkafolyamatok, a munkavállalók elvárásai, valamint a rendelkezésre álló eszközök és lehetőségek, mindeközben sorra jelennek meg új munkavégzési és együttműködési formák. Ezzel együtt változunk mi magunk is, ami visszahat a minket körülvevő környezetre: igényeinkhez, elvárásainkhoz formáljuk.


9/14
Mark Catchlove előadása



A Herman Miller korunk kiemelkedő kutatóival és tervezőivel karöltve azon dolgozik, hogy minél jobban megértse az emberi természetet – hogyan gondolkodunk, mi motivál bennünket, hogyan hozunk létre új dolgokat. Ezek eredményeként alkották meg koncepciójukat, amely inspiratív és reszponzív munkakörnyezet kialakításában támogatja a vállalkozásokat. Ez az egyéni és közösségi érdekeket közös nevezőre hozva lehetővé teszi a stratégiai célok megvalósítását nemcsak a jelenben, de a jövő munkavállalói generációjának színre lépésénél is.

A kérdés tehát az, hogy hogyan lehet jó irodát csinálni? A jó iroda ugyanis jobb munkát eredményez. Tudjuk, ehhez nagyon fontosak a bútorok, de mi az, ami még elmaradhatatlan a jó munkakörnyezet létrehozásához? Az irodák szerkezetének megválasztása. A design lényege, hogy az embereket „megtalálja", ez akkor történhet meg, ha "többnek" érzik magukat tőle - de ez mint tudjuk, szubjektív. 

Érdemes elgondolkodni azon, hogy hol járunk amikor/amitől ötleteket kapunk? A Herman Miller arra jutott ennek vizsgálata során, hogy szinte senki sem az íróasztalánál kap ihletet. Átmeneti, izgalmas helyekre van hozzá szükség.


13/14
Borító



A Living Office egy keretfogalom, ami az összes olyan kutatást tömöríti, amely az eredményesebb munkakörnyezet kialakítására koncentrál. Az „Élő Iroda" program az új munkakultúra tudományos vizsgálatán alapuló gyakorlati megoldásokat keres a munkafolyamatok, eszközök és terek újraértelmezésének segítségével. Alkalmazásával olyan sokszínű térszerkezet hozható létre, amit specifikus, ugyanakkor az aktuális igények szerint formálható zónák alkotnak.
A fizikai és a virtuális világ egyszerre van jelen a munkahelyeken. Ma bárki képes kapcsolatot létesíteni más emberekkel, információval, ötlettel vagy technológiával. Az ötletek, termékek és maguk a cégek életciklusa is egyre változik, évtizedekről évekre, de akár percekről a másodperc töredékére is csökkenhet. Ezért lett a gazdasági élet legfontosabb fogalma mára a „connection".


1/14
Chat


]

Az új környezet létrejöttével együtt elmosódtak a határok az egyén és szervezet tradicionális szerepei között, a kreativitás és produktivitás hangsúlya egyre inkább demokratikussá tette a munkahelyeket. A cégek menedzsmentje nagyon megváltozott, közel sem annyira hierarchikus. Sokkal több dolog befolyásolja ma a munkát, a munkahelyeket, mint akár 15 évvel ezelőtt. Ennek megfelelően az új munkakörnyezetet, valamint magát a Living Office koncepciót is 4 lényegi elem táplálja: a kapcsolatteremtés, a kreativitás, a produktivitás és a fellendülés.

Kutatási eredmények alapján a modern munkakörnyezetben a munka iránti szenvedély és profit közti dinamikus egyensúlyi állapot magasabb teljesítményszintet eredményez, valamint értéket teremt mind egyéni, mind szervezeti szinten. A négy egymást erősítő elem egyidejű megvalósulása által jöhet létre egy általános fellendülés.


4/14
Converse



E folyamatban rendkívül fontos szerepet kap az úgynevezett fenntartható elkötelezettség, vagyis az akarat és képesség, hogy az elvárások fölé emelkedjünk és valóban kötődni tudjunk munkahelyünkhöz. Ennek intenzitása 3 ponton mérhető:

  • elkötelezettség: motiváltság a közös célok elérésében,
  • szabad mozgástér: munkakörnyezet, mely minden területen támogatja a produktivitást,
  • energikusság: munkaélmény

Sokat számítanak az elhelyezések, de legalább annyit az otthonosság is. Apróságnak tűnik, de amennyire lehet, el kell rejteni a műszaki dolgokat, mert nyomasztóan hatnak a dolgozókra.

Kétségtelen, hogy a munkavégzés metódusai megváltoztak. A munkavállalók a globalizációnak köszönhetően sokkal kevesebb időt töltenek nemcsak a saját munkaállomásuknál, de munkahelyükön is, ezáltal a munkaállomások az idő 60%-ban kihasználatlanok, a privát irodák esetében ez a mutató a 77%-ot is elérheti. Az emberek üresnek érzik a munkahelyüket, hiányzik a hagyományos értelemben vett közösség, ezért akadozik az együttműködés és az információáramlás, ami csökkenti a termelékenységet. A Hermann Miller megoldási javaslata a saját asztalok megszűntetése, jobb megosztani ezeket (amire jó párhuzam az egyetemek működése). A régi városok szerkezete lehetőséget ad a kapcsolatokra a csomópontok révén, az irodákat is ilyenné kell tenni.


11/14
Process and Respond



Közvéleménykutatások bizonyítják, hogy az „Élő Iroda" elveit adaptáló munkahelyeken az emberek 27%-a érzi úgy, hogy jobban megbecsülik, 23%-a hatékonyabban képes végezni feladatait, 19%-a pedig erősebbnek érzi a cégen belüli kommunikációt.

Az együttműködés segíti leginkább a munkafolyamatok összehangolását, ez az, ami leginkább az innováció irányába mozdít. A hatékony munkahelyi együttműködés létrehozása érdekében a Herman Miller összeállított egy listát azon munkavégzési folyamatokról, melyek a mai irodai környezetben megjelennek és a jövőben még hangsúlyosabbak lesznek.

A lista 7 társas tevékenységet tartalmaz, melyek az együttműködésre helyezik a hangsúlyt. Az információ akadálymentes áramlása nélkülözhetetlen a zavartalan munkavégzéshez. Minél változatosabb tereket teremtünk az információcseréhez, annál gyorsabban születhetnek új ötletek.

A lista emellett 3 egyéni tevékenységet is felsorol, melyek a koncentráció, valamint az önmagunkra fordított idő fontosságára mutatnak rá, mert egy mai munkahelyen meg kell adni a lehetőséget az elvonulásra is.

A Herman Miller szerint alapvetően 10 fajta interakció zajlik az emberek között:

Társas tevékenységek

  • Bemelegítés/levezetés (Warm Up, Cool Down)
  • Csevegés (Chat)
  • Megosztás és meghódítás (Divide & Conquer)
  • Rögtönzött megbeszélés (Huddle)
  • Mutatni és elmondani (Show & Tell)
  • Megvitatás (Converse)
  • Együttműködés (Co-create)

Egyéni tevékenységek

  • Alkotás (Create)
  • Pihentető foglalatosság (Contemplate)
  • Feldolgozás és reakció (Process & Respond)

A munkahelyet olyanná kell tenni, hogy örömmel lépjünk be oda, mert ez a „jólétünk motorja" (Engine of prosperity). Alapvetően ebben a kérdésben A Herman Miller nem a Google-féle megoldást pártolja, ahogyan Mark Cathlove fogalmazott: „a pingpongtól nem lesz sikeres a cég, de nem baj ha van."


3/14
Contemplate



A munkakörnyezet megtervezésénél az a legfontosabb szempont, hogy ne általánosítsunk, vizsgáljuk meg, hogy az adott munkahelyen a fenti tevékenységek milyen mértékben vannak jelen, s ennek megfelelően válasszuk meg a különböző térszerkezeteket. „The next big thing isn’t for you" – summázta előadásában Mark Catchlove, azaz hiába találjuk megnyerőnek egy bizonyos vállalat irodáját, egyáltalán nem biztos, hogy az nálunk is ugyanolyan hatékony lenne. Ez az oka annak, hogy a Living Office program az egyénekből indul ki és olyan munkakörnyezet kialakítását szorgalmazza, amely a munkavállalóknak szabadságot és választási lehetőséget ad.

Móré Levente


Tovább a forráshoz!

CIKK AJÁNLÓ


ŐRANGYAL MAGAZIN - FEBRUÁR-MÁRCIUS

Őrangyal Magazin - Február-március Europa design, Őrangyal, megjelenés, egészség, ergonónia, interiordesign, irodaház, irodabútor,,mozgás
Mozgás az irodában - szakértői cikkünk az Őrangyal Életmentő...
2024-03-13

CITYPLANT - NÖVÉNYEK AZ IRODÁBAN  

Cityplant - növények az irodában   europadesign, cityplant, munkakörnyezet, well minősítés, természet, zöldlevegő program, stresszoldás,wellbeing
Zöld kollégáink – növények az...
2024-04-30

ŐRANGYAL MAGAZIN - JANUÁR

ŐRANGYAL MAGAZIN - JANUÁR europadesign, legelsosegélyalapitvany, orangyal, arkki, oktatas, orangyalmagazin, megjelenes, egeszseg, design, ergonomia, office, interiordesign, iroda, architecture, furniture, irodahaz, officedesign, irodabutor
Kik fogják a jövő üzleti környezetét tervezni? A design valóban...
2024-02-05

EHHEZ AJÁNLJUK



Carola SO0908 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Carola SO0908

termék raktárlista

Brandy SO2995 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Brandy SO2995

termék raktárlista

Accessories Abstracta
termék információ
termék raktárlista

Accessories

termék raktárlista

On time Actiu
termék információ
termék raktárlista

On time

termék raktárlista
# Actiu Nincs

Carola SO0903 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Carola SO0903

termék raktárlista

Adela Rex BU1415 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Adela Rex BU1415

termék raktárlista

Brandy SO3002 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Brandy SO3002

termék raktárlista

Capri Lounge BU1693 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Capri Lounge BU1693

termék raktárlista

REFERENCIÁK

NADOR BOUTIQUE...

NADOR Boutique Bistro

DRIVING CAMP

Driving Camp

BÁNÁTI +...

Bánáti + Hartvig Építész Iroda

PUBLICIS KFT.

Publicis Kft.

NAV N GO KFT.

Nav N Go Kft.

ABLON

Ablon

BIO SB

Bio SB

IMEX...

Imex Filtertechnika Kft. phase 1

TAKEDA PHARMA...

Takeda Pharma Kft

ALLIANZ...

Allianz Hungária Biztosító Rt.

A WELL 11 FEJEZETE

The WELL Air concept aims to ensure high levels of indoor air quality across a building’s lifetime through diverse strategies that include source elimination or reduction, active and passive building design and operation strategies and human behavior interventions.

A WELL Air koncepciójának célja a magas minőségű beltéri levegő biztosítása az épület teljes élettartama alatt különböző stratégiák felhasználásával melyek magukban foglalják a káros anyagok levegőbe jutásának megszüntetését vagy csökkentését, az aktív és passzív épülettervezést és üzemeltetést, valamint az emberi tevékenységek által történő beavatkozások optimalizálását.

The WELL Water concept covers aspects of the quality, distribution and control of liquid water in a building. It includes features that address the availability and contaminant thresholds of drinking water, as well as features targeting the management of water to avoid damage to building materials and environmental conditions.

A WELL Water koncepciója az épületen belüli vízellátás minőségét, elosztását és ellenőrzését fedi le. Foglalkozik az ivóvíz rendelkezésre állásával illetve szennyezettségével csakúgy, mint a vízgazdálkodással kapcsolatos kérdésekkel, így kihatással van az építőanyagok minőségére illetve a környezeti körülményekre is.

The WELL Nourishment concept requires the availability of fruits and vegetables and nutritional transparency and encourages the creation of food environments where the healthiest choice is the easiest choice.

A WELL Nourishment koncepciója az épületet használók számára a friss zöldségek és gyümölcsök elérhetőségét és az épületen belül kínált táplálékoknak az átláthatóságát tűzi ki célul. Olyan környezet kialakítását támogatja, ahol az egészséges választás a legegyszerűbb választás.

The WELL Light concept promotes exposure to light and aims to create lighting environments that are optimal for visual, mental and biological health.

A WELL Light koncepció a természetes fény jelenlétét támogatja, a látási, mentális és biológiai egészség számára optimális világítási feltételek meglétére törekszik.

The WELL Movement concept promotes movement, physical activity and active living and discourages sedentary behaviors through environmental design strategies, programs and policies.

A WELL Movement koncepciója elősegíti a mozgást, a fizikai aktivitást, az aktív életet és elriaszt az ülő életmódtól a környezet megfelelő tervezésével, a különböző programokkal és irányelvek bevezetésével.

A WELL Thermal Comfort koncepció célja a produktivitás elősegítése és az ideális hőkomfort kialakítása az épület minden használója számára továbbfejlesztett hűtő-, fűtő rendszerek betervezésével, működtetésével és a rendszer személyre szabhatóságával.

A termikus kényelmet úgy definiálhatjuk, mint „az az állapot, amely kifejezi a termikus környezettel való elégedettséget és azt szubjektív értékelés alapján minősíti”. Szervezetünkben az állandó hőmérsékleti kényelmet a homeosztázis egyik területe a hőszabályozás biztosítja, mellyel egy élőlény bizonyos határok között fenntartja a testhőmérsékletét a környezeti hőmérséklet változása ellenére. Kiegyensúlyozza a hőnyereséget és a hőveszteséget annak érdekében, hogy a test belső hőmérséklete az optimális tartományban, 36-38 ° C (97-100 ° F) maradjon, ezt a hipotalamusz szabályozza.

The WELL Sound concept aims to bolster occupant health and well-being through the identification and mitigation of acoustical comfort parameters that shape occupant experiences in the built environment.

A WELL Sound koncepciójának célja az épületet használók egészségének és jólétének erősítése az akusztikai paraméterek javításával, hogy az épített környezetben tartózkodók is megtapasztalják az akusztikai kényelem előnyeit.

The WELL Materials concept aims to reduce human exposure to hazardous building material ingredients through the restriction or elimination of compounds or products known to be toxic and the promotion of safer replacements. Compounds known to be hazardous to the health of occupational workers and/or known to bioaccumulate or aggregate in the environment are also restricted and in some instances not permitted.

A WELL Materials koncepciója az emberek egészségét védi, az építőanyagokban fellelhető károsanyagok csökkentésével vagy teljes kiküszöbölésével és a megfelelő helyettesítő anyagok népszerűsítésével. Az egészségre veszélyes vegyületek felhasználását szintén szabályozza a WELL.

The WELL Mind concept promotes mental health through policy, program and design strategies that seek to address the diverse factors that influence cognitive and emotional well-being.

A WELL Mind koncepciója a mentális egészség elérését olyan rendelkezésekkel, programokkal és design stratégiákkal támogatja, melyeknek célja a kognitív és érzelmi jóllét kialakulásához való hozzájárulás.

The WELL Community concept aims to support access to essential healthcare, workplace health promotion and accommodations for new parents while establishing an inclusive, integrated community through social equity, civic engagement and accessible design.

A WELL Community koncepció célja, hogy támogassa az alapvető egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, a munkahelyi egészségfejlesztést és a szülők munkába való visszatérését, miközben befogadó, integrált közösséget hoz létre a társadalmi igazságosság, a polgári részvétel és a hozzáférhető formatervezés révén.

Innovation features pave the way for projects to develop unique strategies for creating healthy environments.

A WELL Innováció fejezete a projektek útját segíti, hogy egyedi és innovatív stratégiák kidolgozásával megteremtsék az egészséges környezetet.


olvass tovább...