A BKR - Bankközi Klíring Rendszer - üzemeltetésével foglalkozó GIRO Zrt. felújított székházában egyaránt megjelenik a megbízatóságot tükröző, klasszikus értékrendet kifejező belső arculat és a legmodernebb technológiával felszerelt, a munkahelyi wellbeinget előtérbe helyező 21. századi munkakörnyezet.
Az építészeti, belsőépítészeti tervezésért és a szakágak koordinálásért felelős Baktay Andrea irányításával a Buildext csapata időtálló designt hozott létre, amelyet a jövőbemutató BIM alapú tervezéssel és projektmenedzsmenttel valósítottak meg az idő- és költségkeretek betartásával. A sikeres projektben egyaránt részt vállaló Révész Ágnes projektmenedzsert és Cserháti Dávid lead conceptual artist kérdeztük a tervezés és a megvalósítás folyamatáról.
Giro recepció, fotó: Buildext Vezetői tárgyaló, fotó: Buildext
Révész Ágnes: Az 1882-ben épült, jelenlegi állapotában eklektikus bérházi külsejű épület felújításának a GIRO Zrt. megbízhatóságot és állandóságot kifejező értékrendszerét és filozófiáját kellett tükröznie amellett, hogy megjelenjen az innovatív, technológiai cég modern, jövőbemutató jellege. Ezért nem divatos megjelenésre törekedtünk, hanem látványban és technológiában is az időtállóság kifejezésére.
Recepció tér a Giro irodában, fotó: Buildext
Cserháti Dávid: Eredetileg a székház belső tereinek áttervezésével keresett meg bennünket a GIRO Zrt. Ez 2020-ban a covid időszaka alatt történt, amikor a Buildextnél kidolgoztunk egy tanulmányt arról, hogy mi várható, amikor részben vagy teljesen visszatérnek a munkatársak a home office-ból az irodába. A GIRO esetében is megvizsgáltuk a munkafolyamatok jellegét, az otthoni munkavégzés arányát, és a felmérés oda vezetett, hogy a GIRO a belsőépítészeti tervezés mellett megbízta irodánkat a teljes ház áttervezésével, amely magában foglalta a mai kor igényeinek megfelelő 21. századi munkakörnyezetet. A covid utáni időszakban megnőtt a közösségi, kollaborációra alkalmas terek jelentősége, amelyek növelték az irodai munka vonzerejét az otthon töltött időszak után.
Lépcsőházi részlet, fotó: Buildext
Cserháti Dávid: Fontos volt, hogy a belsőépítészeti terv illeszkedjen be a GIRO céges arculatába. A tevékenység informatikai jellege miatt előtérbe került a modern formavilág, míg a pénzügyi terület hagyományosabb felfogást és munkamódszert képviselő munkatársai a klasszikusabb stílust igényelték. Ezért törekedtünk a minőségi és időtlenséget sugalló anyaghasználatra, amely egy letisztult formavilággal, naprakész álmennyezeti és padlóburkolatok használatával és a közösségi terekben, közlekedőkben visszafogott natúr színvilággal párosult. Az arculati kék szín nem erőltetve, hanem elegánsan megjelenik az irodai terekben. Az összetett – néhol süllyesztett, néhol akusztikus - álmennyezeti elemeket nem volt egyszerű egységes rendszerben tartani. A natúr és nyers fa asztallapok a nyitott teres irodák berendezésében is megjelennek, a földszinten lévő pénzügyes, HR-es kollégáknál teljesen világos árnyalatban, felfelé haladva az első emelet vállalkozási, marketing részlegén már megjelenik a fekete szín, majd a harmadik szinten – ahol az IT-s kollégák dolgoznak sokszor besötétített terekben – még sötétebb a szőnyeg és a bútorok színe.
IT részleg irodatere, fotó: Buildext
Révész Ágnes: A cég egész működése átalakult, az egy-két fős cellás irodákat építészeti eszközökkel nyitott teres irodává alakítottuk át. Az „U” alakú térben vannak kötöttségek, amelyek szabdalják a teret, ezért az open space nem egy nagy hangár hatását kelti, viszont segítik az együtt dolgozó munkatársak közötti kollaborációt. Az állandó és shared desk munkaállomások közé kávézásra és megbeszélésre alkalmas szigeteket, és telefonálásra alkalmas helyeket telepítettünk. Az íves alakzatú sötét közlekedők területét 57 százalékkal csökkentettük, ezáltal megnőtt a hasznos alapterület aránya. Az áttervezéssel a közösségi tér a korábbi 25 nm-ről 11-szer nagyobbra, 291 négyzetméterre nőtt. Korábban kicsi teakonyhákban melegítették meg a dolgozók az ebédet, amelyek étkezésre nem voltak alkalmasak, most a harmadik emeleten kialakítottunk egy nagyobb étkezőt. Ez és a belső udvarban kialakított fedett területek közösségi funkciókat kaptak, átalakították a cégkultúrát.
Kantin, fotó: Buildext
Cserháti Dávid: Az iroda alaprajzának átrendezésével funkcionálisan megváltoztattuk a tereket, és korszerűen felszerelt, esztétikájában is a korszellemnek megfelelő, 21. századi irodai környezetet hoztunk létre, amely a szeparáció helyett a kollaborációt támogatja. Az akár 50 fő ellátására alkalmas kantin multifunkcionális tere az étkezések mellett alkalmas céges rendezvények, előadások, meetingek megtartására vagy kávézásra, informális beszélgetésekre. Az egybefüggő vinil padló tartja megjelenésben egyben a teret, és az étkező mellett egy kávésarkot is kialakítottunk. Az emeleteken található korábbi teakonyhák méretét is megnöveltük, hogy a bennük elhelyezett üleptámaszokkal alkalmasak legyenek gyors meetingek megtartására. A nyitott teres irodákban telefonfülkéket helyeztünk el, ahol a munkatársak a többiek zavarása nélkül bonyolíthatják le a telefonhívásokat. A kisebb méretű üvegfallal határolt tárgyalók is alkalmasak a kisebb, zárt teret igénylő megbeszélésekre. A GIRO kiemelt figyelmet fordított a munkatársak egészségének megőrzésére, mindenki a Herman Miller Nevi elektronikusan állítható magasságú asztala mellett dolgozik.
Open space irodatér, fotó: Buildext
Tárgyalóterem, fotó: Buildext
Cserháti Dávid: A vezetői szárny emeltebb szintet képvisel, ez a vendégfogadás minőségére is kiterjed. Az igazgatói irodáknak hasonló a berendezése, de részleteikben eltérnek, a vezetők igényeinek megfelelően lettek kialakítva.
Vezetői tárgyaló, fotó: Buildext
Cserháti Dávid: A meglévő belső kertet közösségi térré alakítottuk, üvegfalú pergolákat állítottunk fel, amelyekben lehet kávézni vagy megbeszéléseket tartani. Az irodai térben kaspók találhatók, illetve az asztalvégeken található polcokra lehet növényeket elhelyezni. Elegáns zöldfal kaspókkal a vezérigazgatói szobában kapott helyet, a vezérigazgató szereti a növényeket.
Kollaborációs sziget és zöld növényzet a wellbeing jegyében, fotó: Buildext
Révész Ágnes: A székház felújítása időre és a költségek betartásával készült el, hiszen a digitalizált folyamatkezeléssel, a BIM modellel a tervezés és a projektmenedzsment összehangoltan tudott együtt dolgozni a kivitelezés és a megrendelő szakterületeivel együtt. A megrendelővel egyeztetett igények megőrzésre kerültek, megmaradt az eredeti elképzelés, ami az ügyfélnek is biztonságot adott. Az 1700 négyzetméter alapterületű székház felújítás belsőépítészeti projektnek indult, aztán teljes épület korszerűsítéssé bővült, magában foglalva a gépészetet cseréjét, napelemek telepítését. A BIM technológiának köszönhető, hogy miközben az elektromos hálózatot is korszerűsítettük, leállás nélkül működött az átutalási rendszer az egész felújítás alatt. A BIM modellt kivittük az építkezés helyszínére is, ahol 3D-ben láthatóvá tettük a modellt, virtuális valóságként rávetítve a valóságra a tervezettet. Emellett 24 szakág feladatait hangoltuk össze digitálisan.
Kantin, fotó: Buildext
Révész Ágnes: Természetesen figyeltünk arra, hogy a gépészeti rendszer energiatakarékos legyen, ezért kerültek napelemek a tetőre és használtunk led világítást. Az időtállóságra törekvés már önmagában környezettudatosság. A bútorok választásában sem az volt a cél, hogy hivalkodó és drága legyen, hanem tartós és jó minőségű, ami sokáig használható és színeiben sem megy ki a divatból. Az irodai terek többek között Herman Miller, Wilkhahn és Arper magas minőségű bútorokkal lettek berendezve, melyeket az Europa Design szállított.
Tárgyaló terek, fotó: Buildext
Ügyfél: GIRO Zrt.
Bruttó szintterület: 2800 m2
Helyszín: Budapest
Átadás: 2023
Tervezés éve: 2022-2023
Tervezés és projektmenedzsment: Buildext
Projektvezető: Baktay Andrea okl. építészmérnök
Tervezők, munkatársak: Cserháti Dávid, Lipák-Sipos Eszter, Nagyistván Petra, Rónai Viktória, Sass Petra, Tóth Bernadett, Tóth Péter
BIM menedzsment: Somsák Tamás, Lovász Dávid
Projektmenedzser: Révész Ágnes
A BuildEXT fő profilja az ipari-, kereskedelmi-, iroda- és középületek generáltervezése és azok kivitelezésének, valamint üzemeltetésének a támogatása. Innovatív építészstúdióként az épület teljes életciklusát lefedő BIM alapú megoldásokat nyújtanak, a digitalizált folyamatkezelésnek köszönhetően a projektek a költség és időkeretek betartásával, a beruházási folyamatban résztvevő szereplők, felhasznált anyagok és technológiák nyomon követésével valósulnak meg. A BIM életciklus megkönnyíti az összes érdekelt fél közötti információmegosztást az épületek tervezése, kivitelezése és üzemeltetése során.
Díjak: BIG SEE Interior Design Award 2024
Szolgáltatások: Belsőépítészeti tervezés, BIM szolgáltatások, Projektmenedzsment, Scan to BIM
Irodabútor: Herman Miller, Wilkhahn, Arper – Europa Design