wishlist

Raktár lista

wishlist del
A lista sorrendje módosítható Drag & Drop -al!
HU | EN

ÁTADOTT DÍJAK

MÉD 2024

MÉD 2024 Irodabútor,

Kern Orsolya, Karácsony Tamás és Gerzsenyi Tibor, Solium Regni – Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközponttal – nyerte 2024-ben a Média Építészeti díj Europa Design belsőépítészeti különdíját.



NÖVÉNY-HÁZ

Fotó: Réthey-Prikkel Tamás


Az épületről


Székesfehérvár 1931–38-as időszakát a dinamikus városfejlesztés időszakaként értékelhetjük, mely sok tekintetben az államalapító királyunk emlékezetéről szólt, és az országos jelentőségű jeles évforduló méltó megünneplése jegyében telt. A Várkörút, mely jelentős részben a középkori városfalat övező várárok vonalán épült ki, ebben az időszakban nyerte el mai képét, a város pedig számos példamutató minőségű modern épülettel gazdagodott. Az akkoriban emelt modern középületek sorába illeszkedik az id. Hübner Tibor (1897–1964) tervei alapján épült Alba mozi és bérház is – a Várkörút 32. szám alatt. Az 1939-ben megnyitott filmszínház már a legkorszerűbb tervezési elvek mentén formálódott.  A két lakásszintet tartalmazó bérház földszintjén elhelyezett fogadótereivel a tömbbelsőben rejtőzködő, nagy befogadóképességű és magas komfortszintet biztosító (kitűnő akusztikájú, a széksorok közé bevezetett szellőző levegővel fűtött) impozáns nézőteret szolgált ki, és újszerűségével a néhány évvel korábban nyitott nagyszerű budapesti példák sorába illeszkedett. Az Átrium filmszínházzal rokon "hordó" alakú alaprajzi kontúrral megépült nézőtere önálló épületszárnyként kapcsolódott a zártsorú beépítésbe illesztett kétemeletes lakóházi szárnyhoz, és az előadás végén a nézők már a Simplon mozinál (1934) alkalmazott elv szerinti, elválasztott útvonalon (jelen esetben a kert érintésével) hagyhatták el a termet.


Fotó: Réthey-Prikkel Tamás


Az intézmény a nyitást követő évtizedekben (az újabb időkben Köztársaság mozi elnevezéssel) a székesfehérváriak nemzedékei számára életre szóló emlékeket nyújtó, ikonikus hellyé vált, de – sok belvárosi társához hasonlóan – az ezredforduló piaci változásai e kedvelt kulturális intézmény sorsát is megpecsételték. A Bauhaus jegyeit viselő modern épület sorsa 15 évnyi hányattatás és pusztulás után végül 2014-ben vett bíztató fordulatot, és egy nagy jelentőségű, új kulturális funkció befogadása által esélyt kapott a megmaradásra.

A Köztársaság mozi épülete az egykori székesfehérvári koronázóbazilika romkertjének szomszédságában, a négy évszázaddal ezelőtt elpusztult prépostsági templom eddig megtalált és összegyűjtött faragott építőköveinek új otthona lett, a pótolhatatlan leletanyag szakszerű tárolásának, méltó bemutatásának és a kapcsolódó történeti kutatásoknak új és meghatározó helyszíneként 2023. őszére fizikai és szellemi értelemben is megújulhatott.

Az egykori mozi tágas, nagyvonalú nézőtere az új kiállítási zónák téri világának keretező foglalata. A nézőtér egykoron megélhető impozáns térbeli dimenzióit érzékelhető módon fenntartani igyekvő új koncepció e foglalatnak, valamint a terébe befüggesztett három lebegő galéria-doboznak az egymásra hatását használja változatos (az egyes kiállítási zónák tematikájának hangulati megerősítésére alkalmas), egyedi téri helyzetek létrehozására.

Gerzsenyi Tibor


A kiállításról


Az állandó kiállítás történelmi emlékezetünk kiemelt jelentőségű épületének, a magyar koronázótemplomnak töredékes kőmaradványait mutatja be.  A kiállítás címe Solium Regni – Az ország trónusa a prépostságban őrzött királyi székre utal, melyre az uralkodót a koronázáskor ültették és amelyről a város a nevét kapta. A kiállítótérbe a 12. századi átépítés bélletes főkapuján lépünk be. A kapuból csak 20 kő maradt fenn, de az eredeti méreteket idéző kortárs kialakítású fém vázszerkezetbe helyezve őket képet kapunk a bazilika hajdan volt dimenziójáról. A töredékesen fellelt, azonos építési periódusba tartozó faragott épületköveket díszes motívumaik művészettörténeti, szemiotikai hovatartozása alapján csoportokba rendeztük. A csoportok együvé tartozását az egységesen fémlemezből kialakított installáció erősíti, ugyanakkor az önálló kövek egyediségét a felületükhöz öntött víztiszta műgyanta alátámasztó foglalattal emeltük ki.

A gótikus átépítéseknél a boltozat szerkezeti kövei kerültek ki a falakra akasztott polcokra, a függőleges felépülés sorrendjének bemutatásával. Itt a valós magassági méretek érzékeltetésére nem volt lehetőségünk, így a kövek mellé rendelt monitorokon futó analógiák és a boltozatok összeépíthető makettjei segítik az ismeretszerzést. Hasonlóan alakult a 2. emeleti, a kutatástörténetet befogadó tér az ívelt fal mentén felsorakoztatott kövekkel, monitorokkal, melyet itt – konferencia esetén a térben átrendezhető, elgördíthető – beülő foglalkoztató dobozok egészítenek ki.


  

Fotó: Réthey-Prikkel Tamás


A mozi emlékezetére épített gondolatot a kiállításban is folytatva az információ elsődleges átadásának a hangzó anyaggal kiegészített vetítést választottuk. Emellett tárgycsoportonként kihelyezett, fellapozható könyvek, tárgyfeliratok, padlófeliratok, grafikák segítik a témában való eligazodást.

A kiállítás megfoghatatlan, de mégis megidézni kívánt szellemét – a Szűz Mária-prépostság papi testületét és templomát megalapító Szent István királytól, a templom, mint koronázóbazilika évszázadokon átívelő újabb és újabb nagyszabású átépítéséig – további művészeti eszközökkel próbáltuk megragadni. Így készültek az ásatási alaprajzból kiemelkedő, fémszobrász által szabadon formált épületmakett tömegek, és így került párbeszédbe gótikus ablakrekonstrukció és kortárs falkép. A ráhangolódás, lelassulás szándéka vezérelte az első királyunk emlékezetét felelevenítő fénykereszt és hangszobor együttesének, és a finom áttünésekkel, lassan kibontakozó képsorokból építkező panorámafilmnek alkotóit is.

Kern Orsolya


Fotó: Réthey-Prikkel Tamás


A tervezésről


A tervezési folyamatot hosszú és alapos megismerésre alapoztuk. Elsőként az épülettel, az építés korával, a város harmincas évek béli állapotával ismerkedtünk. Ebből eredeztethető a modernista stílusjegyek beemelése, azok átiratainak, szerkesztésmódjának megjelenése. Az eredeti állapot vizsgálata, a szerkezetek, a hajdani légtechnika nyomvonalának, a moziterem téri formálásának letapogatása az udvari nézőtéri világ felértékelődését eredményezte – beleértve az érzelmi kötődés megerősödését, a "moziság", a fénnyel való játék szerepének meghatározó beépülését a földszinti tér kialakításába. A nagy nézőtér érzetének megtartása az új szintek, a további múzeumi terek formálásánál a megszokottól eltérő szerkesztést feltételeztek: az új födémek a felmenő, íves falakra épített, szintmagas gerendákon függenek! Ez különleges feszültséget teremt – bár nem feltűnő, nem kiabáló jelenség. A két függesztett doboz kifelé nyitott, befelé zárt – ezzel a földszint moziszerű zártságát erősítve. Belső terük eltérő karakterű. Az első emeletig leérő doboz keskeny, magas, ebből adódóan feszes tér, intenzív, egyoldali bevilágítással – ez a gótikus faragványokat fogadja. A második emeleti terünk két oldalról intenzíven bevilágított, felszabadult világ, a társalgás, az eszmecsere, a játék tere.

Feladatunk része volt a kiállítás megtervezése is. Értelemszerűen a megismerés kiterjedt a műtárgyak, esetünkben a bazilika megmaradt faragványainak megismerésére, az építési periódusok, az ebből következő "alakváltások", léptékváltások, stílusváltások számbavételére. Ezt a régész-kurátor és az őt segítő művészettörténész karával folytatott hosszas "tanulási – tanulmányi" időszak biztosította.  Ekkor gyakorlatilag már összeállt a stáb: volt meghívott grafikusunk, aki a látványelemek, a kiállítási koncepció megalkotásának is meghatározó szereplője volt, és felállt a teljes műszaki kar.


 

Fotó: Réthey-Prikkel Tamás


A kiállítási koncepció néhány sarkalatos pontja a fény főszerepbe állításán túl a látogató tendenciózus, tervezett lelassítása, a felfedezés örömének beépítése, a megismerés, megértés három eltérő időszükségletű, egymásra épülő technikájának jelenléte. Mindez feltételezi a korszerű, de rejtőzködő technológiát és a kortárs művészeti alkotások izgalmas, a középkori faragványokkal, gondolatokkal párhuzamos megjelenését.

A bazilika épülete kora meghatározó kulturális teljesítménye. Miképp lehet ezt az állítást igazolni? A faragványok kidolgozottsága erről mesél. És az épület léptéke is, amit az ásatási alaprajzokhoz rendelhető korabeli, fennmaradt európai épületek segítenek értelmezni.

A faragványok, melyek az épület szerkezeti elemeiként értelmezhetők, oly gazdagok, mozgalmasak, finoman cizelláltak, hogy önálló műtárgyakként is megállják helyüket. Nem tudjuk pontosan, hol helyezkedtek el, ezért a bemutatásuk ezt a "bizonytalanságot" vállalva törekszik a térben való lebegés látszatára. Az őket tartó, rájuk szabott acél posztamensek és a töredékek közötti műgyanta test segíti a stabil kapcsolatot – ami egyben a fényt is áteresztve "könnyíti" a látványt. A léptéket, az épület tömegét, az átépítések közötti méret és karakterváltásokat elvont kortárs alkotások érzékeltetik. Szobrászművész konstruált térbeli "skicceket", melyek a konkrét alapozási, síkbeli rajzolatból növesztenek rudakból szerkesztett, térbeli konstrukciót – érzékeltetve, hogy a felépítmény pontos határai ismeretlenek. A második emeleti gótikus ablakrekonstrukciónak kortárs szilikátművészeti alkotás ad hátteret, jelezve a művészi színvonal, a kvalitásos kézművesség évszázadokat összekötő egységességét, annak töretlen jelenlétét.


Fotó: Réthey-Prikkel Tamás


A térben szereplő valamennyi elem, legyen az kiállított tárgy, vagy az őt kiszolgáló posztamens, értelmezést segítő film, könyvbe rendezett írott történet, mind egységességre, erős kapcsolat kiépítésére törekszik. Összművészeti alkotás létrehozása volt a célunk.

Karácsony Tamás


Fotó: Réthey-Prikkel Tamás


Szerk.: Hulesch Máté

Forrás: Építészfórum


Az alkotók laudációban részesültek:


A székesfehérvári Szent István Király Múzeum régi/új kiállítási épülete és az abban helyet kapó “Az ország trónusa” című kőtárlat összességében figyelemre méltó kutatói és alkotói teljesítmény. Szent István és utódai koronázó temploma évszázadokon keresztül a Magyar Királyság történetének kiemelkedő helyszíne volt. Sajnos a korokon át alakított, át és tovább épített megszentelt templomépület nem maradt az utókorra, de a föld mélyén sok eleme fennmaradt. Ezek feltáró ásatása, már a XIX. században elkezdődött, majd a XX. században folytatódott. A most megépített kiállítás kereteiben a feltárt több mint 4000 darabos kőfaragvány gyűjteményből 350 faragvány került bemutatásra.


Kutatók, kurátorok, építészek, grafikusok, világítástervezők összehangolt évtizedes munkájának eredményeként a nagyközönség és a szakma számára egyaránt érdekes, gondolatébresztő és élményszerű kiállítás jött létre. A helyszín az elhagyatott és pusztuló ikonikus modernkori mozi épülete, mely ezzel a funkcióváltó felújítással és átépítéssel új életkorszakába lépett. A most létrehozott környezet önmagában is inspiráló, de nem öncélú, teljes egészében az új tartalom minél teljesebb befogadására fókuszál. A hatalmas és még szakemberek számára is évtizedes kihívást jelentő kőanyag édemi struktúrálása és bemutatása lenyűgöző kortárs felfogásban mutatja be történelmünk e meghatározó keretét, ezen keresztül magát a történelmet is. A kiállítás kényesen egyensúlyoz az absztrakció és a narráció határmezsgyéjén, így hiteles tud maradni, miközben érdemi átélhetőséget kínál a látogató számára.


Az eszközrendszert sok invencióval és következetes profizmussal alkalmazták az alkotók, a térszervezéstől az installáció elemein keresztül, az anyaghasználatig és a világításig. Itt építészet és belsőépítészet kéz a kézben jár és magába integrálja a társművészeteket is, mindannyiunk okulására és örömére.


A belsőépítészeti különdíj szakmai zsűrijében részt vettek:


1.Dr. MEDVEGY Gabriella - egyetemi tanár, dékán Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar


2. Dr. Lenkei Balázs - formatervező művész - egyetemi docens, intézetigazgató, DLA Soproni Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézet


3.Kovács Zoltán - építész - belsőépítész vezetőtervező - egyetemi docens Budapesti Metropolitan Egyetem Építészet és Design Tanszék


4. Kovács Csaba - MOME Építészeti Intézet – intézetigazgató, egyetemi docens, Nartarchitects - alapító tulajdonos


5. Feuertag Ottó - Europa Design, alapító-tulajdonos



Nyeremény

A nyertes a dinamikus ülésben élenjáró német Wilkhahn cég ergonómikus és kényelmes, ON irodaszékét viheti haza a díjat adományozó Europa Design irodájából.

WILKHAHN ON



Korábbi évek díjazottjai:

MÉD EUROPA DESIGN BELSŐÉPÍTÉSZETI KÜLÖNDÍJ 2018 

MÉD EUROPA DESIGN BELSŐÉPÍTÉSZETI KÜLÖNDÍJ 2017 

MÉD EUROPA DESIGN BELSŐÉPÍTÉSZETI KÜLÖNDÍJ 2016 

MÉD EUROPA DESIGN BELSŐÉPÍTÉSZETI KÜLÖNDÍJ 2015

MÉD EUROPA DESIGN BELSŐÉPÍTÉSZETI KÜLÖNDÍJ 2014 



CIKK AJÁNLÓ


BENEFIT PRIZE 2024

beneFIT Prize 2024
beneFIT Prize 2024 díj - az év leggondoskodóbb vállalatainakNovember...
2024-12-11

EHHEZ AJÁNLJUK



Brandy SO2999 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Brandy SO2999

termék raktárlista

Embody Herman Miller
termék információ
termék raktárlista

Embody

termék raktárlista

Closed Table PC14 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Closed Table PC14

termék raktárlista

Invicta Comfort Sitland
termék információ
termék raktárlista

Invicta Comfort

termék raktárlista
# Sitland Nincs

Fuld szék Herman Miller
termék információ
termék raktárlista

Fuld szék

termék raktárlista

Alya BQ1558 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Alya BQ1558

termék raktárlista

Closed Table PC2 Andreu World
termék információ
termék raktárlista

Closed Table PC2

termék raktárlista

PK Sitland
termék információ
termék raktárlista

PK

termék raktárlista
# Sitland Nincs

REFERENCIÁK

JÓGA STÚDIÓ

Jóga Stúdió

SANOFI

sanofi

SYNTHES MEDICAL...

Synthes Medical Kft.

RI40

RI40

DEXAGON-HÁZ

Dexagon-ház

E-WHITE

E-White

AMC

AMC

MINDSZENTYNEUM

Mindszentyneum

REM INGATLAN...

REM Ingatlan Zrt.

BP AGORA HUB

BP Agora HUB

A WELL 11 FEJEZETE

The WELL Air concept aims to ensure high levels of indoor air quality across a building’s lifetime through diverse strategies that include source elimination or reduction, active and passive building design and operation strategies and human behavior interventions.

A WELL Air koncepciójának célja a magas minőségű beltéri levegő biztosítása az épület teljes élettartama alatt különböző stratégiák felhasználásával melyek magukban foglalják a káros anyagok levegőbe jutásának megszüntetését vagy csökkentését, az aktív és passzív épülettervezést és üzemeltetést, valamint az emberi tevékenységek által történő beavatkozások optimalizálását.

The WELL Water concept covers aspects of the quality, distribution and control of liquid water in a building. It includes features that address the availability and contaminant thresholds of drinking water, as well as features targeting the management of water to avoid damage to building materials and environmental conditions.

A WELL Water koncepciója az épületen belüli vízellátás minőségét, elosztását és ellenőrzését fedi le. Foglalkozik az ivóvíz rendelkezésre állásával illetve szennyezettségével csakúgy, mint a vízgazdálkodással kapcsolatos kérdésekkel, így kihatással van az építőanyagok minőségére illetve a környezeti körülményekre is.

The WELL Nourishment concept requires the availability of fruits and vegetables and nutritional transparency and encourages the creation of food environments where the healthiest choice is the easiest choice.

A WELL Nourishment koncepciója az épületet használók számára a friss zöldségek és gyümölcsök elérhetőségét és az épületen belül kínált táplálékoknak az átláthatóságát tűzi ki célul. Olyan környezet kialakítását támogatja, ahol az egészséges választás a legegyszerűbb választás.

The WELL Light concept promotes exposure to light and aims to create lighting environments that are optimal for visual, mental and biological health.

A WELL Light koncepció a természetes fény jelenlétét támogatja, a látási, mentális és biológiai egészség számára optimális világítási feltételek meglétére törekszik.

The WELL Movement concept promotes movement, physical activity and active living and discourages sedentary behaviors through environmental design strategies, programs and policies.

A WELL Movement koncepciója elősegíti a mozgást, a fizikai aktivitást, az aktív életet és elriaszt az ülő életmódtól a környezet megfelelő tervezésével, a különböző programokkal és irányelvek bevezetésével.

A WELL Thermal Comfort koncepció célja a produktivitás elősegítése és az ideális hőkomfort kialakítása az épület minden használója számára továbbfejlesztett hűtő-, fűtő rendszerek betervezésével, működtetésével és a rendszer személyre szabhatóságával.

A termikus kényelmet úgy definiálhatjuk, mint „az az állapot, amely kifejezi a termikus környezettel való elégedettséget és azt szubjektív értékelés alapján minősíti”. Szervezetünkben az állandó hőmérsékleti kényelmet a homeosztázis egyik területe a hőszabályozás biztosítja, mellyel egy élőlény bizonyos határok között fenntartja a testhőmérsékletét a környezeti hőmérséklet változása ellenére. Kiegyensúlyozza a hőnyereséget és a hőveszteséget annak érdekében, hogy a test belső hőmérséklete az optimális tartományban, 36-38 ° C (97-100 ° F) maradjon, ezt a hipotalamusz szabályozza.

The WELL Sound concept aims to bolster occupant health and well-being through the identification and mitigation of acoustical comfort parameters that shape occupant experiences in the built environment.

A WELL Sound koncepciójának célja az épületet használók egészségének és jólétének erősítése az akusztikai paraméterek javításával, hogy az épített környezetben tartózkodók is megtapasztalják az akusztikai kényelem előnyeit.

The WELL Materials concept aims to reduce human exposure to hazardous building material ingredients through the restriction or elimination of compounds or products known to be toxic and the promotion of safer replacements. Compounds known to be hazardous to the health of occupational workers and/or known to bioaccumulate or aggregate in the environment are also restricted and in some instances not permitted.

A WELL Materials koncepciója az emberek egészségét védi, az építőanyagokban fellelhető károsanyagok csökkentésével vagy teljes kiküszöbölésével és a megfelelő helyettesítő anyagok népszerűsítésével. Az egészségre veszélyes vegyületek felhasználását szintén szabályozza a WELL.

The WELL Mind concept promotes mental health through policy, program and design strategies that seek to address the diverse factors that influence cognitive and emotional well-being.

A WELL Mind koncepciója a mentális egészség elérését olyan rendelkezésekkel, programokkal és design stratégiákkal támogatja, melyeknek célja a kognitív és érzelmi jóllét kialakulásához való hozzájárulás.

The WELL Community concept aims to support access to essential healthcare, workplace health promotion and accommodations for new parents while establishing an inclusive, integrated community through social equity, civic engagement and accessible design.

A WELL Community koncepció célja, hogy támogassa az alapvető egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, a munkahelyi egészségfejlesztést és a szülők munkába való visszatérését, miközben befogadó, integrált közösséget hoz létre a társadalmi igazságosság, a polgári részvétel és a hozzáférhető formatervezés révén.

Innovation features pave the way for projects to develop unique strategies for creating healthy environments.

A WELL Innováció fejezete a projektek útját segíti, hogy egyedi és innovatív stratégiák kidolgozásával megteremtsék az egészséges környezetet.


olvass tovább...